Článek
„Dnešní rozhodnutí Ústavního soudu beru jako špatnou zprávu pro českou demokracii. Vyhrály obstrukce nad vůlí většiny. Většina Čechů souhlasí, že politik nemá vlastnit média a brát miliardy dotací do svých firem. Nechci, abychom dopadli jako v Maďarsku,“ řekl Novinkám poslanec Pirátů Jakub Michálek, který pozměňovací návrh podal.
Nesouhlasí s tím, že Ústavní soud zákon, který bránil politikům vlastnit média, shodil kvůli proceduře, ve které byl přijat, nikoliv kvůli jeho obsahu. Zákon prošel jako Michálkův „přílepek“, tedy pozměňovací návrh k normě, se kterou nijak zvlášť nesouvisel.
„Ten postup byl stejný jako u desítek jiných zákonů, jak jsme soudu prokázali. Budu s oligarchizací bojovat i nadále, budu navrhovat, aby zpřísnění zákona o střetu zájmů schválil parlament znovu a respektoval přitom podmínky kladené ÚS,“ dodal Michálek.
Ústavní soud zrušil „lex Babiš II“
Jaký bude další postup, zatím ani vládní strany nevědí. Benda Novinkám řekl, že nejdříve si musí rozhodnutí soudu pečlivě přečíst. Znovu zákon řádně předložit a vlastnictví médií politiky tak zase zabránit se však zřejmě už nestihne. „Co se stihne ještě v prvním pololetí příštího roku, je s otazníkem,“ poznamenal.
Ministr zemědělství a šéf lidovců Marek Výborný Novinkám řekl, že celou věc budou muset prodiskutovat předsedové poslaneckých klubů. Předpokládá, že zákon by znovu mohl předložit Michálek.
Zdůraznil, že Ústavní soud neposuzoval zpřísnění střetu zájmů politiků jako takové, ale pouze proceduru, kterou byl přijat. „Znovu konstatoval, že dlouhodobé zjevně obstrukční jednání sněmovní menšiny nesmí vést k paralýze legislativního procesu a nález samotný naznačuje mantinely, kterými se v rámci legislativního procesu může sněmovní většina bránit,“ řekl Novinkám.
Podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) by nemělo zapadnout, že předseda ANO Andrej Babiš ve střetu zájmů je, což prohlásil i městský soud v Praze. „Potvrdil to, co my tvrdíme celou dobu a konstatovala to už před lety zcela jasně i Evropská komise,“ uvedla s tím, že představitelé hnutí ANO o Babišově střetu zájmů lžou.
„Stejně tak, jako my v koalici respektujeme a zohledníme nález soudu k přílepku, očekávám, že opozice zohlední nález soudu týkající se obstrukcí. Jedině tím prokáží, že se nechovají účelově, ale s respektem k nezávislé justici a Ústavě,“ dodala.
Je to vítězství, zní z ANO
V hnutí ANO naopak verdikt vzbudil nadšení. „Rozhodnutí zrušit pirátský přílepek není jen vítězstvím nás jako opozičních poslanců, ale především transparentnosti legislativního procesu v České republice, kam zkrátka překvapení na poslední chvíli nepatří,“ uvedla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.
Anketa
„Toto rozhodnutí nechrání jen nás jako současnou opozici, ale zajišťuje rovná práva pro všechny budoucí politické menšiny a připomíná, že účelové zákony zaměřené na konkrétní osoby nemají v demokratické společnosti místo. Mám velkou radost, že v důsledku tohoto rozhodnutí se nám podařilo úspěšně obhájit i princip, že nikdo nesmí být vytlačován z veřejného života jen proto, že v životě něco dokázal, vlastní majetek nebo je úspěšný, což byl hlavní cíl soudem zrušeného zákona,“ uzavřela.
Místopředseda ANO Radek Vondráček rozhodnutí Ústavního soudu kvituje jako racionální a logické.
Novela zákona o střetu zájmů zakázala politikům mimo jiné vlastnit média. Dotkla se zejména předsedy ANO Andreje Babiše, který převedl svou firmu Agrofert, do kterého patří i média skupiny Mafra, do svěřenských fondů. Vydavatelství později prodal a svěřenské fondy se minulý týden rozhodl rozpustit.