Článek
Zastupitelstvo už v dubnu schválilo záměr, podle něhož se město a jeho organizace nemají podílet na vymáhání dluhů na dětech. Marvanová, která již jednala s exekutorskou komorou, označila dětské exekuce za nehumánní. Od exekutorů získala informace o dlužnících.
„Zjišťováním, o jaké dluhy se jedná, jsme pak dospěli ke zjištění, že se jedná o dluhy z jízdného,” řekla. Dalších městských firem a organizací se dětské exekuce netýkají, dodala.
Město se nyní obrátí na DPP, aby zastavil aktuálně probíhající exekuce u dětí do 15 let a aby jim bylo odpuštěno příslušenství. „Neznamená to samozřejmě, že by byl odpuštěn dluh jako takový, ale penále a další náklady, o které se dluh navyšuje na několikanásobek,” řekla Marvanová.
Dluhy z dětství mají desítky tisíc lidí
Vedení Prahy rovněž vyzve dopravce, aby v případě dětí nebyli v budoucnu k vymáhání dluhů využíváni exekutoři či právníci. „Jde o to, aby se ten dluh nenavyšoval na neúnosnou míru,” řekla Marvanová.
Reformován bude rovněž systém vymáhání pohledávek ze strany samotného města i u osob do 18 let věku. „Dluhy se mají platit, ale vymáhání dluhů se musí dít humánním způsobem. Nechceme, aby tato praxe v Praze pokračovala,” řekla Marvanová.
V Česku čelí exekucím přes 6500 dětí a další desetitisíce dospělých si své dluhy přinesly z dětství. Dluhy typicky vznikly kvůli nezaplaceným poplatkům za komunální odpad, nevrácení či poškození knihy v knihovně, faktuře za telekomunikační služby či kvůli jízdě načerno.