Článek
„První výročí od mého prohlášení v srpnu 2020, že V4 je best in covid v Evropě. Po roce to zase platí. Držme si palce, aby to V4 a hlavně nám vydrželo,” uvedl Babiš na Twitteru.
Nezmínil přitom, že za současnými nízkými čísly incidence v ČR je vedle očkování do značné míry fakt, že značná část populace se již promořila, což s sebou neslo tisíce mrtvých.
Česko je v celosvětových žebříčcích dopadů epidemie stále jednou z nejpostiženějších zemí
Tématy fóra bude budoucnost Evropy i vývoj v Afghánistánu, který ovládlo radikální hnutí Tálibán.
Babiš řekl, že Evropu je třeba chránit před ilegální migrací, a zopakoval, že Schengen, tedy prostor volného pohybu, v roce 2015 v této věci nebyl funkční.
Horák: Babiš je nemehlo. Před volbami bude chtít dokončit očkování a tvářit se, že vše zvládnul
„Jediná země, která byla funkční, bylo Maďarsko,” řekl premiér s odkazem na přísnou migrační politiku Budapešti v době velké migrační krize.
„Je potřeba si říct, proč už nemáme Bulharsko, Rumunsko, Chorvatsko i Srbsko v Schengenu," řekl rovněž Babiš. Dodal, že jeho vláda opakovaně navrhuje rozšíření schengenského systému o tyto země.
EU dá peníze
Tématem schůzky ve slovinském Bledu bude také nejnovější překotný vývoj v Afghánistánu. „Zkušenost z Afghánistánu nás také nutí k zamyšlení,” řekl Babiš. „Uvidíme, jaký bude mít dopad převzetí Afghánistánu Tálibánem,” dodal. Podle něj je třeba jednat hlavně s Tureckem, aby se o uprchlíky postaralo. „A EU jim za to dá peníze,” řekl.
Brusel už během předchozí velké migrační vlny do Evropy vyjednal s Tureckem dohodu, díky níž se příliv běženců do EU přes tuto zemi výrazně snížil a v jejímž rámci Ankara z EU dostala peníze pro několik milionů běženců, které má na svém území.