Článek
Pražští zastupitelé se shodují, že najít řešení v případě opakovaného blokování důležitých ulic metropole není snadné a navíc neleží na nich. Z jejich strany - aby se situace vyřešila - tak proběhla jednání, které však nyní pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) přerušil.
„Není v pořádku, aby se zároveň jednalo a zároveň pokračovalo v nátlakových metodách,“ řekl k možnému řešení Novinkám pražský primátor s tím, že „z většiny obyvatel metropole se stávají rukojmí menšinové iniciativy“.
Za nešťastné považuje blokování dopravy i exprimátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Vyjádřit názor se dá i jinak,“ míní.
Škodíte, vyčítají radikálům z Poslední generace i Zelení
Současně pro Novinky uvedl, že podporuje zavádění zón 30 km/h v obytných zónách. „Magistrát má ale ve správě hlavní tahy a na těch zavádění 30 km/h nepodporuji,“ doplnil.
Jako teroristé
Opakované blokování magistrály není v pořádku ani podle pražského zastupitele Jiřího Pospíšila (TOP 09).
„Řešit to ale úplně nemůžete, protože neporušují zákon. Podle mého názoru tím zastánci třicítky sami o sobě myšlenku poškozují. Když se chová někdo jako extremista, radikál a šikanuje zbytek společnosti, tak nemůže čekat, že donutí zbytek společnosti k tomu, aby svoje myšlenky převzala,“ řekl Novinkám.
Také Ondřej Prokop z hnutí ANO upozorňuje, že se problém dá řešit „velmi složitě“. Právníci podle něj narážejí na zákon o právu na shromáždění. „Jsou jako teroristé,“ míní ale.
Advokát Sokol: Řešení je
V tom, že vyřešit problém není jednoduché a řešení je komplikované, dává zastupitelům za pravdu také advokát Tomáš Sokol. I on se odvolává na Listinu základních práv a svobod, kde stojí, že „je zaručené právo pokojně se shromažďovat“, na druhou stranu se ale nesmí zneužívat v rozporu se zájmy demokratické společnosti.
„Principiálně jde tedy o to, zda shromáždění, jehož jediným cílem je blokovat frekventovanou komunikaci, je ještě v zájmu demokratické společnosti,“ vysvětlil pro Novinky.
Aktivisté v Praze opět blokují dopravu
Současně také poznamenal, úřad má relativně omezený prostor shromáždění zabránit. „To je vzhledem k tomu, že jde o ústavní právo, pochopitelné,“ uvedl.
Advokát Sokol také zmínil, že případné řešení leží na obecním úřadu jakožto správním úřadu s přenesenou působností. To znamená, že pokud aktivisté zůstanou v jednom obvodu, přísluší to příslušnému úřadu tomuto obvodu, pokud ale migrují, přísluší to správnímu úřadu hlavního města Prahy. Jejich trasy se v jednotlivých protestech liší.
Úřady mají být odvážnější, ať to řeší soud
Sokol teda míní, že v případě ojedinělé akce je jednodušší nechat ji proběhnout. „Byť podle mne by příslušné úřady měly být v tomto směru odvážnější,“ řekl.
„Pokud by se pak akce opakovaly, myslím, že by už úřad měl zasáhnout a nechat případně na soudu, aby rozhodl, jestli je v zájmu demokratické společnosti, aby hrstka třeštěnců zasahovala, byť dočasně, do života spousty jiných lidí. Z mého pohledu asi jen proto, že jim závidí ta auta,“ doplnil.
Spolek Poslední generace blokuje dopravu opakovaně, jen na květen chystají několik blokád, další pak přijdou v červnu.
Konkrétně pak požadují plošné omezení rychlosti v Praze na 30 km/h, což údajně přinese čisté ovzduší, bezpečné ulice nebo tiché město. Odkazují se na statistiky, kdy při nárazu v rychlosti 50 km/h zemře osm chodců z deseti, při rychlosti 30 km/h je to podle nich jen jeden.