Hlavní obsah

Záplava žlutého pylu zanáší filtry v autech, alergici trpí

Právo, Radek Plavecký, Václav Pergl

V Česku kvůli rekordnímu teplu vykvetla naráz většina dřevin. Projevuje se to všudypřítomnými žlutými vrstvami pylu, auta nevyjímaje. Pracovníci autoservisů proto doporučují čištění a výměnu filtrů a také častější mytí vozů.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Auto špinavé od žlutého pylu.

Článek

Při pohledu na jakékoli parkoviště je patrné, jak se déle stojící auta zbarvují do žluta. Jemný prášek usedá nejen na kapoty, ale skulinkami se dostává i hluboko do útrob vozů a do interiéru, kde jej vdechuje posádka.

„Samotnému autu tahle pylová kalamita tolik neškodí, ale rozhodně to škodí posádce v kabině. Dýchat pyl není nic zdravého. Kabinový pylový filtr by se měl měnit alespoň jednou ročně, ale v tomhle období bych doporučil minimálně ho zkontrolovat a vyčistit. Pylové filtry se teď zanášejí podstatně rychleji. To množství, které z filtrů padá, se dá počítat na deka,“ řekl Právu majitel Autoservisu Kladno Richard Němec.

Pro alergiky je to nejhorší období v roce
Vít Petrů, alergolog a imunolog

Obdobná doporučení má i technik z autorizovaného servisu Škoda v pražské Legerově ulici. „Určitě bych doporučoval pylový filtr teď před létem vyměnit, zvláště když má někdo alergii,“ řekl Právu.

Potvrdil také, že v současnosti je častější poptávka řidičů po mytí aut. Podle něj mohou mít usazený pyl a prach špatný vliv nejen na ovzduší v interiéru, ale mohou škodit i vozu. „Při zanedbání to má negativní účinky na těsnění nebo lak. Některé pyly mohou být agresivnější a mohou lak naleptávat, pokud se nechají ležet delší dobu, takže doporučujeme minimálně udělat oplach auta,“ uvedl pracovník servisu.

Dřeviny kvetou najednou

Dřeviny – borovice, smrk, habr, líska, olše, vrba a bříza – kvetou všechny najednou a způsobují alergikům vážné problémy. Promítlo se to i v ordinacích lékařů a v lékárnách, kam v těchto dnech přichází mnohem víc alergiků. Lepší to pro ně nebude ještě asi dva týdny.

„Pro alergiky je to nejhorší období v roce,“ potvrdil Právu alergolog a imunolog Vít Petrů. Zatímco minulý týden za žlutou záplavu mohly převážně pyly borovic a smrků, nyní se očekává, že dominantní ještě stále bude pyl dubu, ořešáku, ale také jírovce a přibývat bude i pyl jitrocele a šťovíku.

Koncentrace pylu řepky olejné má být podle pylového zpravodajství na stejné úrovni. Za většinu potíží lidí ale nemůže, byť je to jejímu pylu přisuzováno. Pyl řepky je totiž těžký, lepivý a usazuje se v okolí polí. Za alergie mohou hlavně pyly dubu a břízy. A dobrá zpráva je, že pylu břízy, jako vůbec nejagresivnějšího pylu, bude už ubývat.

Podle odborníků se ve srovnání s obdobím před 20 až 30 lety počty lidí s alergickými onemocněními v ČR zvedly zhruba o 100 procent. „Za nárůst může kombinace vlivu dědičnosti, znečištěného ovzduší, někdy zbytečné léčby antibiotiky, ale i sedavý denní režim například u počítače bez dostatku fyzické aktivity. To znamená menší podporu imunitního systému, takže tělo se hůře brání různým škodlivinám včetně alergenů, na které pak vzniká špatná imunitní reakce,“ tvrdí docent Petrů.

Související témata:

Související články

Za pylové peklo nemůže nenáviděná řepka

Neobvyklé množství pylu, který v posledních dnech ulpívá prakticky na všem, není spojeno s lány řepky, které protkávají krajinu, ale je dílem smrků a borovic....

Výběr článků

Načítám