Článek
„Na základě informací a laboratorních výsledků z 1. října 2018 byla i u druhého pacienta potvrzena západonilská horečka. Při prokázání tohoto onemocnění bylo přijato následné opatření – dočasně byl zastaven odběr krevních derivátů na transfuzním oddělení nemocnice,“ uvedla mluvčí.
Jak uvedla, pacient je v současné době hospitalizován na infekčním oddělení již ve stabilizovaném stavu. O jeho propuštění lékaři uvažují.
Zemřelá dvaasedmdesátiletá žena byla prvním člověkem, který se nemocí prokazatelně nakazil na českém území. [celá zpráva]
„Není důvod k panice, exotický název 'západonilská horečka' sice přitahuje pozornost, ale na chřipku obecně umírá každoročně mnohem více lidí,“ připomněla mluvčí kraje Monika Brindzáková.
Virus u komárů a koní na jižní Moravě epidemiologové objevili v červnu. Začátkem září byla nemoc potvrzena u muže, který byl v Řecku. [celá zpráva]
V jižní Evropě si choroba v posledních týdnech vyžádala několik desítek obětí. [celá zpráva]
Není jisté, zda u nás komáři zimují
Šiřitelem nemoci je komár tygrovaný, Aedes albopictus, u kterého odborníci potvrdili přítomnost afrického viru West Nile. Jeho výskyt je u nás stále častější.
„Jestliže v roce 2012 jsme je zjistili na dvou vytipovaných lokalitách, vloni již byli na všech místech, která jsme prohlíželi. Zatím ale nemůžeme potvrdit, zda u nás zimují, nebo se jedná každoročně o jedince, putující k nám ze zahraničí,“ řekl Právu odborný asistent břeclavského pracoviště Krajské hygienické stanice Brno Oldřich Šebesta.
Západonilská horečka |
---|
Onemocnění způsobuje vir označovaný jako západonilský virus, který přenášejí komáři tygrovaní. Projevuje se podobně jako jiné virózy. Dětem, starším osobám a lidem s oslabeným imunitním systémem může virus způsobit encefalitidu či meningitidu. Při závažném onemocnění hrozí u rizikových pacientů i smrt. U zdravých osob nemoc často vyvolá jen příznaky připomínající chřipku. Inkubační doba se pohybuje od tří do 14 dnů. Účinný lék ani vakcína zatím neexistuje. |