Článek
Podle Zaorálka zahraniční výbor dosud nebyl zpraven o zářijových expertních jednáních ve Washingtonu. "Ty informace jsme do této chvíle neobdrželi, dokonce i když jsme je žádali. A v této chvíli vlastně poslanci se nemohou plnohodnotně účastnit této debaty, protože vláda se s nimi o této věci vůbec nezačala bavit," protestoval Zaorálek.
Topolánek se bránil tím, že jeho vláda pouze pokračuje v bezpečnostní strategii z prosince 2003. Podle něho se v ní tehdejší vláda zavázala, že "bude vytvářet podmínky pro připojení se k projektům či systémům, které budou schopny zajistit ochranu území ČR". Zároveň připomněl, že s americkou stranou jednal již před čtyřmi roky exministr Jaroslav Tvrdík.
Topolánek uvedl, že systém, o kterém se mluví, má čistě obranný charakter. Zdůraznil, že USA dosud ČR o nic nepožádaly. Považuje proto věc za "vytváření problému, který tady ještě není".
Soc. dem. trvá na referendu
Sociální demokraté budou podle čtvrtečního prohlášení svého grémia dál prosazovat referendum k základně. Ve středu Sněmovna vrátila návrh zákona komunistům k přepracování. [celá zpráva] Způsobil to podle soc. dem. především obrat poslanců zelených, kteří ve Sněmovně nadřadili "antikomunistický postoj před programovým stanoviskem SZ k této otázce".
Ani zastánci zákona však nemají v hlasování čisté svědomí, neboť zákon neprošel o jediný hlas a jich v sále v rozhodující chvíli chybělo o tři více než odpůrců. Dokonce pět členů soc. dem. se hlasování zdrželo, což sice výsledek hlasování neovlivnilo, ale nedali tím najevo jednoznačnou podporu zákonu.
ČSSD se brání tím, že propad zákona způsobil absentující rebel Michal Pohanka, protože poslanci soc. dem. byli řádně omluveni a vypárováni s poslanci z tábora odpůrců referenda. Také Pohanka však byl od rána na celý den jednání u předsedy Sněmovny omluven, takže soc. dem. s jeho hlasem počítat tak nemohla.