Hlavní obsah

Zákonodárci uvrhli stovky lidí do nejistoty. Změně pohlaví chybí pravidla

3:53
3:53

Poslechněte si tento článek

Blíží se datum, kdy přestane platit povinnost podstoupit pro úřední změnu pohlaví operaci. Problém však je, že chybí pravidla nová. Ročně přitom o změnu pohlaví žádají stovky lidí, jen loni se dostavilo před komisi ministerstva zdravotnictví, která dává ke kroku doporučení, 296 osob. Organizace Transparent, která práva trans lidí hájí, upozorňuje na nejistotu. Podle ústavního právníka Jana Kysely hrozí další soudy.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Centrem Prahy prošel 10. srpna 2024 pochod hrdosti jako zakončení festivalu Prague Pride.

Článek

„Je tristní, že se vláda dosud nedokázala postavit čelem k jednomu z nejpalčivějších lidskoprávních témat, za které je Česko dlouhodobě kritizováno mezinárodními institucemi, jako jsou OSN, Rada Evropy nebo EU, a nereagovala ani na rozhodnutí Ústavního soudu,“ napsal Novinkám předseda Transparentu Viktor Heumann.

Ústavní soud zrušil povinnost podstoupit k úřední změně pohlaví sterilizaci a přeměnu pohlavních orgánů loni v květnu, rozhodnutí je účinné od 1. července letošního roku. Zákonodárci však žádnou novou legislativu, která by pravidla upravila, nepřijali. Protože Ústavní soud škrtl z občanského zákoníku i zákona o specifických zdravotních službách pouze ty věty, které hovoří výhradně o povinném chirurgickém zákroku, měla by nadále platit pro žadatele o změnu pohlaví povinnost předstoupit před komisi ministerstva zdravotnictví s žádostí o doporučení.

V loňském roce se takto dostavilo ke komisi dle informací, které Novinky získaly od ministerstva zdravotnictví, 296 lidí, 287 z nich svolení dostalo. Za uplynulé tři roky to celkem bylo 766 lidí, odmítnuto bylo 15 z nich.

Co dalšího však budou muset žadatelé o změnu pohlaví učinit, aby jim bylo na matrice vyhověno, není jasné. Novinky požádaly již dříve o vyjádření ministerstvo spravedlnosti, zdravotnictví i vnitra, zodpovědnost si však resorty přehazovaly navzájem. Vlastní úpravu předložili ve Sněmovně poslanci ODS a KDU-ČSL, ta však ještě nebyla projednána ani v prvním čtení a těžko lze předpokládat, že se stihne do konce června schválit.

Dojde k soudům, varuje Kysela

Ústavní právník Jan Kysela předpokládá, že kvůli absenci zákonů dojde opět na soudy. Souhlasí s tím, že trans osoby netuší, co je po 1. červenci čeká. „Když nemáte novou zákonnou úpravu a stávající úprava je torzovitá, tak bude záležet na tom, co z té torzovité úpravy půjde dovodit,“ poznamenal.

Právní vakuum tak dá moc do rukou úředníků, za kterými přijdou trans osoby s žádostí o změnu pohlaví v dokladech. „Otevře se prostor pro soudní spory,“ předpokládá Kysela.

Transparent prosazuje zákon o sebeurčení. Tedy aby si lidé mohli o pohlaví rozhodnout i bez lékařů. „Aktivní přehlížení trans lidí, vyhýbání se ústavní odpovědnosti a neochota narovnat nesrovnalosti v zákoně o úřední změně pohlaví povedou k hluboké a dlouhodobé právní nejistotě, se kterou se trans lidé budou potýkat,“ obává se Heumann.

Heumannovi vadí, že by lidé museli kvůli změně pohlaví chodit nadále ke komisi, nesouhlasí ani s ustanovením občanského zákoníku, které říká, že po změně pohlaví zaniká manželství i registrované partnerství. „Úřední změna pohlaví je přitom jen administrativní krok. Trans lidé často žijí v souladu se svou sociální rolí, mají podporu rodiny i okolí,“ podotkl Heumann.

Výběr článků

Načítám