Článek
Ve smlouvě uzavřené 8. ledna navíc chybí detailní rozpis toho, za co stát bude každý rok firmě platit, zadání zakázky, nabídka i seznam subdodavatelů, na což upozorňuje server Hlídač státu.
E-shop dálničních známek bude stát přes 400 milionů
Částky jsou v závěrečné tabulce vykřížkované a uvedená je pouze celková suma 400 313 557 korun bez DPH. Smlouva je ke stažení v registru smluv, kde byla zveřejněna 13. ledna.
Zveřejněte prosím smlouvu, zadávací dokumentaci a plnou nabídku firmy, koho všeho jste oslovili a proč. Buďte transparentní a nechte veřejnost vaše tvrzení ověřit. Necháme to posoudit top cz odborníky na naše náklady. Děkujeme a čekáme. https://t.co/ooezEB8R9w
— Hlídač Státu (@HlidacStatu) January 14, 2020
Je to právě elektronická dálniční známka, která má být jedním z největších úspěchů ministra dopravy Vladimíra Kremlíka.
„Výrazně pracujeme na tom, abychom dodrželi termín, aby od prvního ledna 2021 naši řidiči už jezdili s elektronickou dálniční známkou. Především všichni muži ví, jak je to ke konci roku, když musí vzít do ruky žiletku a líh. Výhoda bude i v tom, že si budete moct koupit známku třeba 1. března a bude vám platit 365 dní,“ řekl v prosinci Novinkám ministr s tím, že to bude jeden z největších úspěchů, které za ním zůstanou.
Postup, který resort zvolil, je ale pod palbou kritiků. Celé fungování e-shopu i se všemi službami, které jsou v tom automaticky zahrnuté, se podle odborníků z oboru cenově ani náhodou nepohybuje v řádech stovek milionů korun.
„Kdysi jsem měl podíl v největším producentovi e-shopů v ČR, ostravské firmě NetDirect. Naprogramovali, zprovoznili, rozvíjeli, udržovali jsme tuším přes 3000 e-shopů, včetně těch největších v ČR, na Slovensku, v Polsku a v Německu. E-shopy s desítkami tisíc položek, s integrací na SAP, na cokoli si vzpomenete. Celkové tržby firmy za celou dobu, kdy jsem tam byl, se ani neblížily níže uvedené částce pro jeden e-shop se třemi sortimentními položkami,“ kritizoval postup například český podnikatel a investor v oblasti informačních technologií a krajský jihomoravský zastupitel za Zelené a Piráty Jiří Hlavenka.
Malá třešnička z jednání na MD: neznali SK systém https://t.co/8ba0XGDZ6d a cena (3M € pořízení a 300.000€ roční provoz) je překvapila. Nevěřili nám. ;-) pic.twitter.com/ThWS7WQkKH
— Hlídač Státu (@HlidacStatu) January 16, 2020
MD: Kritika ceny není na místě
Resort dopravy ale postup hájí. „Byly osloveny společnosti, které splňují podmínky na tento systém, mají zkušenosti s významnými systémy veřejné správy a hlavně splňují podmínky na utajení. Části, které se nevztahují k bezpečnosti a zabezpečení, byly zveřejněny,“ uvedlo ministerstvo dopravy na Twitteru s tím, že bylo podle zákona osloveno pět firem, z nichž nabídky předložily dvě a vybrána byla ta levnější.
„Dodavatel IT systému NEBYL vybrán svévolně. Bylo postupováno v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek,“ dodal resort.
„Kritika ceny není na místě. Za nejvýše 400 mil Kč firma vytvoří celý IT systém. Tedy nejen e-shop, ale také uživatelský portál, mobilní aplikaci, call centrum, evidenci zaplacených poplatků, registr osvobozených automobilů, kompletní účetnictví, clearing, reporting a zabezpečení,“ dodává resort a přidá ještě rozvoj IT systému a konzultační služby a technickou podporu systému.
Server Hlídač státu také připomněl, že na sousedním Slovensku funguje systém zvaný eznamka, který stál v přepočtu zhruba 75 milionů korun a roční provoz je kolem 7,5 milionu.