Článek
„Meziroční nárůst cen se u všech oblíbených destinací drží pod deseti procenty. Jedinou výjimkou je Chorvatsko, kde se po zavedení eura pohybuje kolem čtrnácti procent. Konkrétně u Egypta je to, stejně jako u Turecka, sedm procent,“ řekl Právu Petr Kostka z Exim Tours.
Bez silné koruny by podle něj bylo zdražení výraznější. Takto Exim Tours prodává od 13 tisíc korun například květnový zájezd do čtyřhvězdičkového hotelu v Egyptě na sedm nocí s all inclusive.
„Výrazné zlevňování v letním období už nelze očekávat vzhledem k naplněným kapacitám. Předprodej byl velmi silný a letní dovolenou má v tuto chvíli koupenou o 85 procent víc klientů než loni touto dobou. Podobný trend je také v ostatních evropských zemích,“ dodal Kostka.
Na nepálskou stranu Himálaje smí nově turisté jen s průvodcem
Podle něj je patrné i to, že se letní sezona prodlužuje. „Čím dál víc Čechů volí už květnový termín a letí třeba do Jordánska, Egypta nebo Tuniska,“ poznamenal.
Podle marketingového ředitele CK Alexandria Petra Šatného se vysoká inflace nevyhnula ani cestovnímu ruchu, kvůli energiím zdražovali hoteliéři. „Přesto se jedná o zdražení mírné. Lze říci, že se meziroční zdražení zájezdů nejčastěji pohybuje mezi pěti a deseti procenty, ale liší se to dle destinací i dle termínů,“ potvrdil. I podle něj koruna pomohla ceny relativně udržet.
Postupně začínají lety do většiny destinací. V polovině května to je Turecko či řecké ostrovy, koncem května i Bulharsko, Itálie či Španělsko. Před sezonou lákají hoteliéři na lepší ceny než v čase prázdnin. Nejvíce si klienti rezervují Turecko, Řecko, Egypt, Bulharsko a Španělsko.
Podle propočtu analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka koruna od začátku letošního roku vůči turistickým měnám posílila nejvýrazněji vůči egyptské libře, skoro o čtvrtinu.
Meziroční zdražení se nejčastěji pohybuje mezi pěti a deseti procenty
Vůči turecké liře česká měna letos posílila téměř o desetinu a vůči bulharskému levu v jednotkách procent. Naopak oslabila vůči maďarskému forintu.
Silnější je však i vůči euru, o tři procenta, a také dolaru, o šest procent. V neděli se euro prodávalo za 23,50 koruny a dolar za 21,40 Kč. Silná koruna tak například v Chorvatsku či USA zlevní nákupy a útraty v restauracích. V Chorvatsku je to důležité proto, že po zavedení eura tam ceny hodně vzrostly.
„Do Turecka i do Egypta lidé obvykle jezdí přes cestovky, pohybují se v silně turistických destinacích a platí dražší, turistické ceny, které se většinou dost liší od cenové hladiny v dané zemi. Řada turistů často díky pobytu all inclusive lokální měny téměř nepotřebuje,“ připomněl Novák. Například v Turecku mohou turisté výhodně nakoupit módu a obuv světových značek, což platilo i v minulých letech.