Článek
Na preventivní prohlídku u praktického lékaře má každý dospělý nárok jednou za dva roky. Veškerá vyšetření – od odběrů krve po kontrolu očkování či měření tlaku – hradí zdravotní pojišťovna.
V roce 2023 si na to vzpomnělo poprvé víc než 60 % obyvatel, kteří nakonec k lékaři přišli. Před čtrnácti lety to nebyla ani polovina obyvatel, v roce 2018 se účast zvedla na 57,9 %.
Kdo jsou ale ti, kteří na prohlídku nechodí?
Diabetiků přibývá, ordinace specialistů ale zanikají
Především mladí dospělí a velmi staří senioři. Od pětadvaceti do čtyřiceti let ignoruje prevenci víc než polovina lidí. Ukazují to data Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Mezi nezúčastněnými jsou ale i lékaři, již se zpravidla léčí svépomocí.
„Méně chodí i muži po čtyřicítce, kolem padesátky, kteří začínají být rizikoví. Řekla bych, že větší tendenci chodit mají ženy. Někdy se nám i stane, že dostanou muži termín a pak nepřijdou,“ přiblížil svou zkušenost praktická lékařka Kateřina Javorská z Nového Města nad Metují.
Snazší to mají s rozhodováním lidé žijící v Moravskoslezském kraji, kde je zapojení do prevence nejvyšší (63,7 %) a kde nebojují s takovým nedostatkem lékařů jako v některých okresech Plzeňského kraje – tam je naopak účast nejnižší (54,5 %).
Anketa
Postoj k vakcínám
Poznatek Javorské o větším zapojení žen, dokládají i data. O něco víc než u praktických lékařů je to vidět v pravidelných návštěvách u zubaře. Nárok na hrazenou kontrolu chrupu má každý dospělý jednou za rok. Využívá toho ale jen 48,7 % mužů a 55,2 % žen.
Ani tady není zájem mladých dospělých nijak převratný, významné jsou u zubařů ale regionální rozdíly. Třeba na Zlínsku přišlo na prevenci k zubaři v roce 2023 na 60 % pacientů, v Praze jen 42 %. Méně než polovina je to i na Karlovarsku, Ústecku nebo ve Středočeském kraji.
I když ale lidé na preventivní prohlídky nechodí, třeba i několik let, platí za ně zdravotní pojišťovna zubaři, gynekologovi nebo praktikovi platbu za to, že ho z kartotéky nevyřadí a mají ho dál v evidenci.
Nedostupná zdravotní péče trápí desítky tisíc lidí, problém je hlavně se zubaři
Víc než třetina národa netuší, že může jít na prohlídku k praktikovi jednou za dva roky. Vyplynulo to z průzkumu, který si nechala vypracovat Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP).
Ukázal ale i to, že hraje roli postoj k očkování.
Z těch, kteří je pokládají za zbytečné, nebylo v posledních dvou letech u praktika 27 % pacientů. Naopak z lidí, kteří mají k vakcinaci pozitivní vztah, nepřišlo na prevenci jen 14 % osob.
Dostávat lidi k lékaři se ale daří. I kvůli tomu, že začaly zdravotní pojišťovny podmiňovat poskytování některých příspěvků na sportovní aktivity, lázně nebo třeba dentální hygienu tím, že chodí lidé pravidelně na prevenci.
„U screeningových programů i preventivních prohlídek sledujeme v posledních letech jasný růst návštěvnosti, lidé na ně určitě chodí častěji než dříve. Na druhou stranu i data průzkumu ukazují, že je zde stále velký prostor pro zlepšení,“ uvedla mluvčí VZP Viktorie Plívová s tím, že se snaží neinformované pacienty oslovit, třeba kampaněmi.
Hrazené preventivní prohlídky
- U praktického lékaře: jednou za 2 roky (od 18 do 60 let)
- U stomatologa: jednou za 1 rok (od 18 do 60 let)
- U gynekologa: jednou za 1 rok (od 15 do 60 let) + 1× za rok také pravidelná prohlídka, nikoliv preventivní; těhotné 2× v průběhu těhotenství
Další plně hrazená vyšetření:
- Vyšetření cholesterolu a tukových látek v krvi – v 18 letech, dále ve 30, 40, 50 a 60 letech
- Vyšetření hladiny cukru v krvi – v 18 a 30 letech, od 40 let každé 2 roky
- Vyšetření EKG – od 40 let jednou za 4 roky
- Test na okultní krvácení ve stolici – od 50 do 55 let každý rok, poté jednou za 2 roky
- Vyšetření ledvin (u diabetiků, hypertoniků nebo kardiaků) – od 50 každé 4 roky
- Screeningová kolonoskopie – od 50 let každých 10 let
- Mamografické vyšetření – od 45 let každé 2 roky
- Screening karcinomu děložního hrdla – od 15 let jednou za rok
- HPV test – ve 35 a 45 letech