Článek
Neshoda mezi parlamentními pravicovými stranami se opět ukázala v úterý, kdy se na společném prohlášení dohodli europoslanci Jan Zahradil (ODS) a předseda Svobodných Petr Mach.
Vybídli vládní strany, ale i opoziční TOP 09, aby ve světle řecké krize přehodnotily svůj přístup k euru a vyvázali ČR z povinnosti společnou evropskou měnu přijmout. TOP 09 ale, jak se zdá, nepřesvědčí.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
„Vyzýváme vládní strany a také opoziční TOP 09, aby konečně přehodnotily svůj dosavadní přístup a pomohly Českou republiku vyvázat z povinného chomoutu jednotné měny,“ napsali europoslanci v prohlášení.
„Na půdě Evropského parlamentu také prosazujeme návrh deklarace, která navrhuje, aby byla jednotná měna pro členské státy EU dobrovolná, a nikoli povinná. Vyzýváme současně všechny české europoslance, aby tuto deklaraci podpořili,“ stojí v textu.
Kalousek odmítá
Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek ale jejich iniciativu odmítl. „Snaha o zviditelňování europoslanců Zahradila a Macha může velmi obtížně změnit zahraničněpolitickou a ekonomickou strategii TOP 09,“ řekl Právu Kalousek.
Podle něj ČR s otevřenou a proexportně orientovanou ekonomikou do eurozóny vstoupit potřebuje. „Neříkám, že máme do eurozóny vstoupit zítra. Ale pokud eurozóna překoná svoji krizi, a já věřím, že ji překoná, a pokud zde bude měnová unie, ve které budou státy jako Německo a Rakousko, tak je v zájmu ČR do takové eurozóny vstoupit,“ uvedl Kalousek.
Česká republika se k přijetí společné evropské měny zavázala v roce 2004 při svém vstupu do unie.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na konci května po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem řekl, že jeho současná vláda o termínu přijetí eura rozhodovat nebude.
Podle nedávného výzkumu CVVM je proti společné měně 69 procent Čechů, 24 procent obyvatel by korunu za euro vyměnilo.