Článek
„Je to další velký krok v oblasti digitalizace. Jakoukoli žádost o důchod bude moci klient vyřídit z domova nebo i ze zahraničí. Když splní všechny podmínky pro přihlášení, tak se dostane do systému, kde bude následně schopen žádost podat v řádu jednotek minut, pokud má všechny potřebné dokumenty k dispozici, nebo když je to komplikovanější příběh, tak o něco déle,“ řekl ministr práce Marian Jurečka.
Žádat přes internet je možné o starobní, invalidní či vdovský, ale také všechny další typy důchody. Platí to také pro žádosti o předčasný důchod.
Pro přihlášení do ePortálu České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), přes který je možné žádost podat, je třeba mít elektronickou identitu, možné je se přihlásit i prostřednictvím bankovní identity.
Nejčastější chyby při spoření na stáří? Nízké částky i špatná strategie
Aplikace je podle Jurečky uživatelsky přívětivá a intuitivní. Pokud se člověk odpojí, nepřijde o nedokončenou žádost, a nebude tedy muset informace či dokumenty zadávat znovu. Řada údajů bude také předvyplněná. Lidé budou moci také využít služeb on-line poradenství nebo přes komunikační platformu Teams komunikovat přímo s úředníkem, který jim s vyplněním pomůže. Během vyplňování by člověk měl taktéž vidět odhad výše penze.
„Je to služba, kterou v rámci státní správy nikdo nedělá. Je to nejen podávání žádostí on-line, ale i on-line poradenství,“ doplnil šéf ČSSZ František Boháček. Odhaduje, že v příštím roce na dálku požádá o důchod pět až deset procent žadatelů, přičemž úspěchem by pro něj prý bylo deset procent.
Aplikace, kterou ČSSZ vyvíjela od loňska, stála 53 milionů korun, z toho 51 šlo z evropských peněz a zbývající dva miliony z českého rozpočtu.