Článek
„Platy jsou určené zákonem a jsou vyplácené za odvedenou práci. V mém případě mají všichni možnost vidět, že pracuji jak ve Sněmovně, tak i na kraji,“ napsal Novinkám hejtman Plzeňského kraje a poslanec za ANO Kamal Farhan.
Ten je jedním ze šesti nově jmenovaných hejtmanů, kteří současně zastávají i post poslance či senátora.
Základní poslanecký plat je 102 400 korun hrubého a jako hejtman šestisettisícového kraje by si Farhan přišel na 158 561 korun, druhá částka se ovšem při souběhu funkcí zkrátí o šedesát procent, takže ve výsledku to tedy bude asi 63 tisíc korun (v článku jsme původně uvedli chybný výpočet s krácením platu o 40 procent - pozn. red.).
ANO už zcela otočilo. Kumulace funkcí u hejtmanů či poslanců najednou nevadí
V podobných částkách se budou pohybovat i další čtyři hejtmani z ANO, záleží na velikosti kraje. V těch největších odměna pro hejtmana činí 163 673 korun.
Naplno je podle svých slov připraven pracovat v obou funkcích poslanec ANO Martin Kukla, který nově stanul i v čele Kraje Vysočina. Hejtmanský post přirovnal k funkci krajského premiéra. „Podobně jako doposud média neřeší souběh funkcí ministra a poslance, tak si ani nemyslím, že je to problém v případě hejtmanů z hnutí ANO,“ dodal.
Senátorka Jana Mračková Vildumetzová (ANO) by měla jako hejtmanka nejmenšího Karlovarského kraje k senátorskému platu 102 400 korun pobírat i zkrácený hejtmanský plat ve výši asi 41 tisíc korun.
Vildumetzová byla jednou z iniciátorek legislativní změny ohledně platů, kterou prosadila v minulém volebním období spolu se zástupci Pirátů.
Před volbami také připomínala, že se na prosazení změn podílela, a tvrdila, že není ta, která by kandidovala pro peníze. „Podle mě kumulace odměn politiků z veřejných prostředků prostě není správná. A pokud to někdo chce dělat, tak za to nemůže brát dvě stoprocentní odměny! Za tím si stojím dodnes,“ psala svým fanouškům na sociálních sítích.
Na dotaz, zda si svůj osekaný hejtmanský plat nechá, anebo s ním naloží jinak, senátorka nereagovala. Bez reakce nebo jen obecným prohlášením, že na dobročinnost jsou zvyklí přispívat, se s otázkou vypořádali i další nově zvolení hejtmani za ANO.
Za 10 let si politici své platy takřka zdvojnásobí
Hnutí ANO v minulosti kumulaci funkcí kritizovalo, nyní ale zcela otočilo.
Jeho zástupci se dušují, že všechny funkce ve vrcholné politice zvládnou najednou, i když třeba moravskoslezský hejtman Josef Bělica (ANO), který je vedle poslance a hejtmana také primátorem sedmdesátitisícového Havířova, za což pobírá aktuálně mezi 102 a 110 tisíci korunami měsíčně, koncem září ale uvedl, že plánuje do začátku prosince, kdy je v plánu nejbližší zasedání havířovského zastupitelstva, vedení města předat.
V podobné situaci jako poslanci-hejtmani je i nový šéf Královéhradeckého kraje a starosta Hronova Petr Koleta (ANO). Na rozdíl od vrcholných politiků na tento souběh funkcí zákon nemyslí. Koleta dva platy vyřešil po svém. Starostou zůstane, bude ale takzvaně neuvolněný, za což by měl pobírat výrazně nižší odměnu. I on čeká na prosincové jednání zastupitelstva.
I pražský primátor
Se zákonem zahrnujícím krácení platů přišla Mračková Vildumetzová v roce 2018 poté, co byla sama konfrontována se slibem, že kumulovat funkce nebude. Jako hejtmanku ji voliči vykroužkovali do Sněmovny a ona se rozhodla obě funkce si podržet. Navrhla ale, že by se druhý - hejtmanský či starostenský plat - ministrům, poslancům a senátorům snížil.
Krácení platů kvůli kumulaci funkcí se v současnosti týká nejen šestice nově jmenovaných hejtmanů za ANO, ale i primátora Prahy a poslance Bohuslava Svobody (ODS), který byl do funkce jmenován po komunálních volbách před dvěma lety. Jako primátor Prahy by bral 168 785 korun hrubého měsíčně, po zkrácení o šedesát procent je to zhruba 67,5 tisíc, které pobírá vedle poslaneckého platu.
Všichni poslanci a senátoři pobírají také náhrady na reprezentaci.
Na dva platy měl nárok také nový ministr pro místní rozvoj za STAN Petr Kulhánek, jemuž dobíhal mandát hejtmana Karlovarského kraje. Jednalo se o jeho pár posledních dní v úřadě, kdy nemohl ze zákona na post hejtmana rezignovat a musel počkat do zasedání nového zastupitelstva.
Kulhánek se svého hejtmanského platu při nástupu na ministerstvo vzdal ve prospěch obětí zářijových záplav.