Článek
Bývalému vysoce postavenému státnímu úředníkovi Ruska tím zhasla poslední naděje, jak se dostat z českého kriminálu. Tam je od loňského ledna, kdy jej policisté zadrželi v Karlových Varech na základě mezinárodního zatykače vydaného moskevskou generální prokuraturou kvůli obvinění z rozkrádání státních peněz.
Žádá o politický azyl
Někdejší šéf Federálního státního rozpočtového úřadu, který podléhá přímo prezidentu Vladimiru Putinovi, tak zůstane za mřížemi až do doby, než ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) rozhodne o jeho případném vydání k trestnímu stíhání do Ruska.
Podle mluvčího resortu Jakuba Římana se ministr vyjádří až po výsledku řízení o udělení politického azylu, o který Nikolajev zažádal už loni v září, ale ministerstvo vnitra celou záležitost dosud neuzavřelo.
Nemá žádné zázemí, které by jej motivovalo k tomu, aby se v průběhu vydávacího řízení zdržoval na známém místě
Třiašedesátiletý exúředník chtěl zvrátit verdikt Krajského soudu v Plzni, který ho poslal do předběžné vazby z obavy, že by mohl utéci. Nikolajev argumentuje hlavně tím, že délka vazby by se mohla stát nepřiměřená s ohledem na dlouhotrvající azylové řízení, které se může protáhnout i na několik let.
„Že se azylové řízení protáhne na značnou dobu, je jen hypotetickou spekulací stěžovatele. Přitom mu nic nebrání, aby příslušnými právními prostředky proti případným průtahům brojil a dožadoval se nápravy,“ konstatoval Ústavní soud v rozhodnutí z minulého měsíce, které má Právo k dispozici.
Přitom podle zákona o azylu má ministerstvo vnitra na vydání rozhodnutí půl roku, u případů věcně a právně složitých může být lhůta prodloužena na devět měsíců.
Pochybnosti o tom, že chce u nás žít
Ústavní soud se rovněž ztotožnil se závěry obecních soudů, podle kterých je tvrzení Nikolajeva o tom, že v případě propuštění na svobodu hodlá v ČR žít, pouze spekulativní.
„Na území ČR nemá povolen dlouhodobý nebo trvalý pobyt a ani zde nemá žádné pevné rodinné, majetkové či jiné obdobné zázemí, které by jej motivovalo k tomu, aby se v průběhu vydávacího řízení zdržoval na známém místě a byl tak pro příslušné orgány dosažitelný,“ stojí v rozsudku plzeňského soudu, který potvrdil i pražský vrchní soud.
Rus neobstál ani s další výtkou, že rozhodnutí o jeho vzetí do vazby obsahovalo jen povšechné a obecné odůvodnění. „V dané věci soudy uvedly zcela konkrétní okolnosti, ze kterých při svém rozhodování vyšly, když zejména uvážily jen minimální míru vazeb stěžovatele k ČR, přičemž existence či neexistence takových vazeb přitom patří mezi základní otázky, které je v takovémto řízení nutné hodnotit,“ uzavřel Ústavní soud.
Spiknutí a podvod se škodou na státním majetku
Nikolajev je obviněn ze spiknutí a podvodu se škodou na státním majetku v desítkách miliónů rublů. V roce 2014, kdy v jeho moskevském bytě proběhla domovní prohlídka, utekl ze své země a v ČR se skrýval až do svého zadržení na začátku loňského roku. Po obdržení trestního spisu z Ruska posvětil loni v září plzeňský krajský soud jeho vydání tamní justici. [celá zpráva]
Podle ruského prokurátora se Nikolajev dopustil podvodného jednání v souvislosti se čtvrtmiliardovou zakázkou na rekonstrukci čekárny a železničního nástupiště určených pro zajištění přepravy ruského prezidenta. Mělo se jednat o zmanipulované výběrové řízení na zhotovitele stavby, předraženou zakázku a nekvalitně provedené práce. Stát tak přišel o desítky miliónů rublů.
Nikolajev, kterému hrozí až deset let žaláře, nařčení odmítá. „Všechna obvinění jsou falešná. Nikdy jsem neplánoval a neměl v úmyslu odcizit Putinovy peníze. To bych byl blázen,“ prohlásil s tím, že je obětí nové vlny represí, která v Rusku propukla.