Článek
„Je to individualizovaná léčba největšího kalibru,“ líčí vedoucí výzkumné skupiny v institutu CEITEC Michal Šmída.
Při zmínění takzvané CAR-T terapie zajiskří většině vědců v očích. Moderní metoda umožňuje vytvořit pacientům lék na míru z jejich vlastních buněk. Stačí odebrat vzorek bílých krvinek (T-lymfocytů), v laboratoři do něj vložit receptor přesně naprogramovaný na zabíjení nádorových buněk a podat ho nemocnému.
„CAR T-lymfocyty jsou úžasná technologie, u níž se uvažovalo, že by za to měla být udělena Nobelova cena,“ dodává Šmída, člen Národního ústavu pro výzkum rakoviny.
Chirurg: Přelomová léčba zmenší nádor
Léčba je to vysoce účinná, ale nákladná. A přestože není vhodná pro každého, pomohla už 250 vážně nemocným Čechům. Především těm s akutní lymfoblastovou leukémií nebo s agresivními lymfomy, u nichž nezabírá nic jiného.
Jen ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, která má specializované centrum léčby, jde o 32 lidí s rakovinou krve.
Zachránili polovinu pacientů
„První pacientka, které jsme CAR-T podali v září 2021, je nadále zdravá a zcela v pořádku, stejně jako celá řada dalších nemocných, z čehož máme samozřejmě radost,“ popisuje primář David Belada z hradecké IV. interní hematologické kliniky.
Zdůraznil, že metoda nepomůže vyléčit všechny. „Ale celkově dokáže zachránit zhruba 50 procent nemocných. To je asi dvakrát až třikrát více, než jsme byli zvyklí v době před jejím zavedením,“ upozorňuje.
Život může nemocným prodloužit i o deset let, jak ukazuje zkušenost ze zahraničí. Takové štěstí ale nemusí mít každý, po letech může léčba ztratit efekt.
Preventivní vyšetření krve dokáže včas upozornit i na choroby, které se doposud nijak neprojevily
Nově však bude dostupná i pro pacienty s mnohočetným myelomem, tedy dalším typem rakoviny krvetvorby. U té má nejslibnější výsledky a byla schválena pro využití v praxi.
U nádorů, jako je karcinom prsu, tlustého střeva nebo třeba plic, se zatím testuje, ale výsledky nejsou ideální. Šmída s týmem vědců proto pracuje na vylepšení CAR-T léčby, aby byla účinná i u těchto nádorů. Intenzivně se také snaží přijít na to, proč tato nadějná léčba nepomáhá lidem s nejčastějším typem leukémie – chronickou lymfocytární leukémií.
Deset milionů za infuzi. Někteří ji nemohou stihnout
Vývoj a podání léku na míru vyjde na 6 až 8 milionů korun. Ovšem jednorázově, na rozdíl třeba od chemoterapie. Závratnou částku u vhodných pacientů splňujících přísná kritéria hradí Všeobecná zdravotní pojišťovna.
Zlevnit proces by podle Šmídy pomohlo, kdyby se výroby ujala akademická centra. Nemocní by se navíc dostali k léčbě dřív.
Komerční společnosti, které se přípravou CAR-T zabývají, sídlí v cizině. Buňky českých pacientů se tam musí zamrazené odeslat (nejčastěji do USA), za přísných podmínek upravit, otestovat, poté znovu zamrazit a poslat zpět do Česka.
Celý proces zabere asi měsíc. „Což je u některých pacientů s akutní formou nemoci problém, protože čtyři týdny nemají,“ uzavírá Šmída.