Článek
„Peníze se agentům uvnitř politiky EU, mimo jiné také AfD, dostaly do Česka přes Polsko. V každém případě to bylo mnoho stovek tisíc eur až jeden milion,“ řekl Žáček Correctivu.
V přepočtu se podle něj mohlo jednat až o 25 milionů korun.
Kauzu možného uplácení před týdnem odstartovaly český Deník N a německý týdeník Der Spiegel. Ve svých materiálech s odvoláním na podezření české BIS ukázaly na spolkového poslance pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD) Petra Bystroně, který je českého původu a který v minulosti poskytoval rozhovory proruské platformě Voice of Europe.
Nevěděli jsme, že jde o ruskou propagandu, hájí se politici, kteří mluvili s Voice of Europe
Bystroň uplácení odmítá
Bystroň odmítl, že by od Rusů či od aktuálně zablokované platformy bral peníze. Napsal to i v dopise adresovaném vedení AfD, kde upřesnil, že nebral peníze ani v kryptoměně.
Podle deníku Bild tím ale braní peněz zcela nepopřel, protože je mohl obdržet třeba od Ukrajince Viktora Medvedčuka, který stojí na straně ruského prezidenta Vladimira Putina a kterého Česko zařadilo na svůj sankční seznam i kvůli jeho finančním vazbám na Voice of Europe.
Žáček k tomu řekl, že neví, zda prostředník byl Čech, nebo měl jinou národnost, je si ale jistý, že tajné služby v takto citlivém případu mají velice dobré zdroje. „Bez jednoznačných důkazů by nedošlo na žádné sankce,“ uvedl.
Spolupředsedy AfD Alici Weidlovou a Tina Chrupalla Bystroňovo vyjádření podle deníku Bild neuspokojilo. V pondělí bude o záležitosti jednat předsednictvo, kterému chce Bystroň vše osobně vysvětlit.
Kauzou a operací Bezpečnostní informační služby se bude podle Žáčka 25. dubna zabývat i sněmovní výbor.