Článek
Termín dokončení stanoví smlouva na 101 dní od převzetí staveniště.
„Za tu dobu lze všechno stihnout. Ale samozřejmě nemůžeme vyloučit, že zde budou nějaké archeologické nálezy, a tomu bychom se museli přizpůsobit,“ uvedl Hrabec.
Nacisté za druhé světové války zřídili na místě koncentrační tábor pro Romy. V 70. letech minulého století tam vznikl vepřín. Stát ho v roce 2018 odkoupil za 450 milionů korun od firmy Agpi, která tam chovala 13 tisíc prasat.
Archeologové před třemi lety zjistili, že největší část romského koncentračního tábora v Letech se nacházela právě v areálu bývalého vepřína. Výzkum tehdy jednoznačně prokázal, že v době, kdy se začal vepřín budovat, musely být trosky tábora viditelné na povrchu.
Začala demolice vepřína v Letech. Oproti plánu stát ušetří 100 milionů korun
Do odpadní jímky, kterou archeologové odkryli, byly při likvidaci tábora v roce 1943 naházeny trosky, části konstrukcí. Tábor zničili okupanti tak, že ho zapálili. Archeologové zjistili, že při stavbě hal vepřína byla zničena i zbývající část tábora, dělníci ji odbagrovali ve druhé polovině 70. let.
Nižší náklady
Náklady na demolici odhadoval stát původně na 110 milionů korun, které vyčlenil. Bourání nakonec ale vyjde jen zhruba na deset milionů, protože vzhledem k rostoucím cenám stavebních materiálů je o ně velký zájem. Ušetřené peníze stát použije na budování památníku. Jeho stavbu by zčásti měly hradit i norské fondy.
Muzeum romské kultury, které bude památník provozovat, chce areál příští rok zpřístupnit. Na jaře by mělo být hotové návštěvnické centrum. Celá stavba památníku pak potrvá několik let. Výstavba proběhne ve dvou etapách.
„První etapa bude návštěvnické centrum, parkoviště a malá komunikace, která povede na Kulturní památku Lety, jež je kousek odsud. A ve druhé fázi začne vnější expozice, která povede do míst, kde ten tábor fakticky byl. Bude to takzvaná stezka paměti s kruhovým památníkem, jež bude symbolizovat a ukazovat, co se tady v minulosti dělo,“ řekla Novinkám mluvčí muzea Karolina Spielmannová.
Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1308 Romů, mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes 500 skončilo v koncentračním táboře v Osvětimi.
Poblíž letského nouzového hřbitova, který je asi 300 metrů od místa tábora, vznikl v roce 1995 památník a místo se v roce 1998 stalo kulturní památkou.