Článek
Silvestrovské oslavy byly podle policie, hasičů a záchranářů v poklidu. V centru metropole se pohybovali především cizinci. V Praze by jich mělo podle odhadu městské firmy Prague City Tourism (PCT) být kolem 60 tisíc, což je podstatně méně než před pandemií.
Poprvé po 16 letech nebyl na Václavské náměstí přistaven modul pro hromadná neštěstí Golem, náhradou za něj je stan, kde budou dvě posádky a další dvě posádky budou na Staroměstském náměstí. Na bezpečnost dohlížely stovky policistů. Zapojen byl také antikonfliktní tým, speciální a krajské pořádkové jednotky. Policii pomáhali strážníci městské policie.
Hasiči řešili 42 požárů kvůli pyrotechnice, které zasáhly jen křoviny, odpad nebo popelnice. Záchranáři k 01.00 vyjížděli ke 14 případům souvisejícím se silvestrovskými oslavami.
Mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová uvedla, že policisté zatím řešili hlavně používání pyrotechniky na místech, kde je to zakázáno, a vyjížděli k úrazu pyrotechnikou v Řeporyjích.
Pandemie poznamenala oslavy nejen v Česku. Podobně jako v Praze neodpalovali letos ohňostroje například v Berlíně, Mnichově, Barceloně, Paříži či Římě.
V hlavním městě se nebude konat ani videomapping na oslavu nového roku, tedy promítání na budovy, který Praha pořádala poprvé 1. ledna 2020 místo ohňostroje.
Ohňostroje letos budou chybět i v Ostravě, Plzni, Mladé Boleslavi či Olomouci. V Brně jej nepořádají už od roku 2016. Na světelnou show se naopak mohou těšit v Ústí nad Labem nebo Třebíči.
Hospody v omezeném režimu
Pro hospody, bary a restaurace platí aktuální vládní nařízení, která omezují počet návštěvníků na 50, všichni přítomní navíc musí být po druhé dávce očkování proti covidu nebo toto onemocnění v posledních 180 dnech prodělali a prokážou se QR kódem ověřeným aplikací čTečka. PCR testy nestačí. Lidé navíc musí sedět u stolu maximálně ve čtyřech.
Sbohem 2021! První ohňostroje už ve světě ozářily oblohu
Řada podniků napříč Českou republikou se rozhodla kvůli vládním nařízením otevírací dobu výrazně zkrátit, případně na Silvestra vůbec neotevírat.
„Rozhodli jsme se, že nebudeme dělat nic napůl. To prostě nemá smysl. Je lepší mít zavřeno a doufat, že v příštím roce už konečně začneme žít,“ řekl Právu provozovatel brněnského klubu Šelepka Raed Kahwaji.