Hlavní obsah

Zabavit zmrazené majetky Rusů v Česku? Není to možné

4:13
4:13

Poslechněte si tento článek

Zabavit zmrazené ruské majetky a výnosy dát na podporu Ukrajiny, jak opakovaně navrhuje řada lidí, není možné. Podle právničky Veroniky Bílkové to zapovídá mezinárodní právo. Sankce, v jejichž rámci byly majetky zmrazeny, mají totiž pouze dočasný charakter. Ukrajina se tak zatím musí smířit s tím, že dostane jen peníze z výnosů z aktiv ruské centrální banky.

Foto: Pavel Jaňurek, Novinky

Ruská ambasáda v Praze

Článek

„Pokud jde o majetek státní, třeba aktiva ruské státní banky, tak ty standardně v mezinárodním právu požívají imunitu. Není tedy možné, aby jeden stát zabavil majetek druhého státu,“ přiblížila na dotaz Novinek Veronika Bílková, vedoucí katedry Mezinárodního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

Podle ní se ale v Evropě vedou diskuse o tom, zda neexistuje nějaký právní rámec, na jehož základě by bylo možné tuto imunitu prolomit.

Hodnota v Evropě zmrazených aktiv ruské centrální banky se pohybuje okolo 210 miliard eur (zhruba 5,3 bilionu Kč). Česko, stejně jako další státy, zmrazily taktéž majetky některých Rusů blízkých Kremlu, jde například o bankovní účty, nemovitosti či podílové fondy ve firmách. Jejich hodnota je proměnlivá. V minulosti se v tuzemsku hovořilo hrubým odhadem o zhruba deseti miliardách korun.

Zabavit tyto majetky a využít je ve prospěch Ukrajiny ale podle Bílkové není možné a takový krok by s největší pravděpodobností neobstál u žádných soudů. „Pokud by jediným důvodem pro zabavení bylo, že je to občan Ruské federace, tak si troufám tvrdit, že by to absolutně neobstálo,“ vysvětlila právnička.

Změna legislativy nepomůže

„Není to otázka vnitřní legislativy, ani otázka evropského práva, ale mezinárodněprávních závazků. A Evropská unie se nemůže z mezinárodního práva vyvázat. Nejlepší by byla cesta rezoluce Rady bezpečnosti OSN, ale ta ze zřejmých důvodů nebude (Rusko a možná i další země by takovou rezoluci zablokovaly, pozn. red.),“ uvedla Bílková.

Státy EU k vojenské podpoře Ukrajiny aktuálně využívají pouze výnosy z výše zmíněného zabaveného majetku ruské banky. Jde o jednotky miliard eur ročně.

Co se týče dalších majetků zmrazených na našem území, jde podle mluvčího resortu financí Ondřeje Macury o peníze na bankovních účtech i v hotovosti, nemovitosti, práva duševního vlastnictví anebo vozidla a další movité věci.

Preventivní, nikoliv trestní charakter

Macura, Bílková či mluvčí ministerstva zahraničí Mariana Wernerová upozorňují, že tyto majetky nelze zabavit proto, že sankce mají pouze preventivní, nikoliv trestní charakter.

„Účel sankcí je preventivní, tedy zabránit sankcionovanému subjektu v tom, aby pokračoval v jednání, které - v tomto případě - podporuje Rusko ve vedení války, případně aby zisk generovaný ze zmrazeného majetku nemohl být použit na podporu jednání agresora. Takto uložené opatření je pouze dočasné po dobu zařazení subjektu na sankční seznam. Sankce ze své podstaty tedy nemají trestní charakter,“ uvedla Wernerová.

Ačkoliv není možné ruské majetky v tuzemsku zabavit, Česko z nich ale přece jen něco má. Podle Macury je totiž správa zmrazeného majetku náročná, a stát si tak za tuto činnost „účtuje“ tříprocentní poplatek.

„Stát musí zachovat hodnotu majetku, musí jej ochránit před zcizením a kontrolovat, že nedochází k porušování omezujících opatření. V odůvodněných případech lze majetek i prodat a zmrazit utržené finanční prostředky, např. pokud by se jednalo o majetek podléhající zkáze nebo takový, u nějž by náklady na správu přesáhly jeho vlastní hodnotu,“ přiblížil mluvčí resortu financí.

Výběr článků

Načítám