Článek
Nemocnice musí postiženému chlapci vyplatit za ztížení společenského uplatnění téměř 9,5 miliónu korun. O finančním odškodném rozhodl v pátek brněnský krajský soud.
„Jedná se o mimořádně závažnou újmu. Došlo k extrémnímu vyřazení pohybových a kognitivních funkcí nezletilého,“ upozornil soudce Michal Ryška. Samotný porod byl od začátku komplikovaný a lékaři měli podle soudu zasáhnout buď použitím kleští, nebo provedením císařského řezu.
Péče je obrovská finanční zátěž
Jenže porodníci se k použití kleští odhodlali příliš pozdě. Došlo k poškození mozku a obrně. Výsledkem je těžce postižený hoch, který je plně odkázán na pomoc svojí rodiny. Jen díky její nezměrné péči a úsilí se klučina naučil komunikovat přes počítač, a dokonce zvládl nastoupit i do školy.
„Díky naprosto chvályhodnému přístupu rodičů, zejména matky, není dítě vyřazeno ze života absolutně. Je schopno emocí, dokáže rozpoznávat nejenom rodinu, ale i spolužáky. Zvládne poznávat zvířata, je schopno neverbální komunikace s využíváním moderních pomůcek. Přiznané peníze jsou důstojné odškodné,“ poznamenal soudce Ryška.
Péče o postižené dítě znamená pro rodinu obrovskou finanční zátěž. Hoch ale například díky nákladnému očnímu snímači propojenému s počítačem dokáže komunikovat, a dokonce hrát i velmi jednoduché počítačové hry. Matce postiženého dítěte už dříve přiznaly soudy pravomocně milión korun. Páteční verdikt brněnského soudu je zatím nepravomocný, nemocnice nebo rodina se proti němu mohou odvolat k Vrchnímu soudu v Olomouci.