Článek
Ústavní soudci tak zrušili rozsudky Nejvyššího soudu i Vrchního soudu v Olomouci. Právě k olomouckému soudu se spor nyní znovu vrátí.
Úřady o vyvlastnění rozhodly před více než deseti lety. Podle znalce měly pozemky tehdy tržní hodnotu 11,1 miliónu korun. ŘSD chtělo manželům zaplatit pouze úřední cenu, která činila 1,5 miliónu.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Manželé se začali soudit. Krajský soud v Brně jim přiznal tržní cenu, odvolací i Nejvyšší soud ale s poukazem na právní úpravu platnou v okamžiku vyvlastnění rozhodly o nižší náhradě.
„Ústavní soud konstatuje, že krajský soud postupoval správně, pokud postupoval podle právní úpravy účinné v době vyhlášení jeho rozsudku a stěžovateli přiznal náhradu za vyvlastnění ve výši tržní ceny,” konstatovali soudci s tím, že takováto interpretace je ostatně v souladu s mezinárodními závazky ČR.
Vyvlastňování kvůli veřejně prospěšným stavbám představuje dlouhodobě kontroverzní politickou i legislativní otázku. Právní úprava se opakovaně měnila. V současnosti má stát problémy s výkupem pozemků v místech budoucích silnic a dálnic. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v únoru řekl, že stát musí obnovit svou schopnost stavět.