Článek
Žena, která si odpykává trest v ČR, ve stížnosti uváděla, že došlo k porušení jejího práva na spravedlivý proces a nebyly vypořádány její argumenty. To přitom již dřív tuzemské soudy odmítly.
Vražda se podle ČTK stala v roce 2013 v severoitalské obci, kde muž pracoval v zemědělském podniku, přičemž jej česká choť otrávila metanolem. Žena vinu popírala s tím, že metanol mohl manžel vypít omylem.
„Podle stěžovatelky jde o zcela evidentní justiční omyl italských soudů, protože byla odsouzena za spáchání vraždy svého manžela bez jediného přímého důkazu, pouze na základě řetězce nepřímých důkazů,“ popsal ÚS obsah stížnosti.
Stížnost řidičky, která zabila dítě na odrážedle, Ústavní soud odmítl
„Interpretace těchto nepřímých důkazů ze strany italského soudu budí zásadní pochybnosti,“ dodal soud ke stížnosti, kterou se zabýval senát pod vedením soudce zpravodaje Jiřího Zemánka.
Ten zároveň připomněl, že podstatou uznání soudního verdiktu z jiné země je jeho akceptace. Účelem tedy není přezkum verdiktu, neboť o vině i trestu již bylo rozhodnuto.
Italská justice se ostatně v několika soudních instancích zabývala i možnými jinými alternativami smrti manžela stěžovatelky, které se neprokázaly.
Podobně jako italská justice odmítl ÚS i četné další ženiny námitky.
„Ústavní soud dospěl po podrobném prostudování napadených rozhodnutí k závěru, že obecné soudy v dané věci vyložily a aplikovaly podústavní právo ústavně konformně,“ uvádí verdikt, v němž byla stížnost odmítnuta.