Článek
„Odstřely budou pokračovat i v nadcházejícím týdnu třetím turnusem, začnou opět v pondělí a skončí ve čtvrtek, akorát se kolegové přesunou do oblasti Vratislavic nad Nisou,“ uvedla mluvčí Policejního prezidia Policie ČR Hana Rubášová.
Podle všeho nejspíš divoká prasata opustila oblast, kde se odlov koná.
„Když do nich střelíte, tak se jednoduše rozutečou a pak už nejsou pokupě. Odstřelovači skolili většinou nějaké lončáky, bachny a dva dny nestřelili nic,“ popsal Rudolf Čermák z Mysliveckého sdružení Zelené údolí, které se stará o honitbu Rádlo, kde se dosud odlov odehrával. O odstranění ulovených kusů se starali právě členové tohoto sdružení.
Divočáky na Liberecku loví elitní odstřelovači. Myslivci jsou naštvaní
S členy zdejšího sdružení jsou spojovány podle Seznam zprávy také snímky z fotopastí z lesa, na kterých je vidět, jak dva z nich močí v lese, kde se lov divočáků odehrává. Někteří je obvinili z naschválu a vyjádřil se k tomu na sociálních sítích i ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL): „Takové chování je těžko pochopitelné. Snažíme se zastavit nebezpečný africký mor, někteří se to ale snaží zjevně mařit. Lidská moč působí jako pachový ohradník, prasata odpuzuje, a je potom pochopitelně složitější je odstřelit. Toto je ideální cesta ke zlepšení pověsti myslivců.“
Myslivci se však nařčení brání a říkají, že si jen kolegové ulevili právě při odstraňování odstřelených kusů.
Kromě toho ale někdo na stejných místech rozsypal po lese i bílý prášek, jak se později ukázalo, šlo o prášek na praní. Ovšem tímto činem, ať již byl úmyslný, či nikoli, se nyní zabývají policisté.
„Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu šíření nakažlivé nemoci,“ sdělila k této události policejní mluvčí Rubášová.
Prasata jim chodí až na práh
Ač má akce řadu kritiků, mezi lidmi z Jablonce nad Nisou, které přemnožená prasata obtěžují nejvíc, převládají spíše pozitivní reakce na jejich odstřel. Divoká prasata totiž beze strachu vstupují do řady městských částí, ničí lidem zahrady, rozrývají cesty a mnozí se jich i obávají.
„Pokud to bude mít takový efekt, že nám přestanou běhat před domem, všude rýt a nebudu se muset bát chodit ven s dětmi, ať jich uloví co nejvíc. Všichni mají připomínky, ale kdo v tom nebydlí, nepochopí,“ shrnula Petra Slováková, která žije na sídlišti poblíž tenisových kurtů na jablonecké Proseči.
Podle policie jsou místní disciplinovaní a do lesů při odstřelech nevstupují, a to ani proto, aby třeba viděli odstřelovače v akci.
Ani jedno nemělo mor
Státní veterinární správa (SVS) mezitím informovala, že ani jedno z divokých prasat ulovených v honitbě Rádlo při prvním turnusu nebylo nakaženo africkým morem prasat (AMP).
O odlovu divočáků rozhodla letos v srpnu vláda právě proto, aby došlo k zastavení šíření nákazy morem do dalších oblastí. Nákaza se totiž do Česka dostala ze sousedního Polska a zasažena je jí velká část Libereckého kraje, zejména v oblasti Liberecka a Jablonecka.
„AMP se v Libereckém kraji posouvá z oblasti s výskytem nákazy směrem na jih, kde se vyskytují větší komerční chovy domácích prasat, které je nutné před zavlečením nákazy ochránit,“ doplnil mluvčí SVS Petr Vorlíček.