Článek
Vedení špitálu nenašlo zastání u Nejvyššího soudu v Brně (NS), kde se domáhalo zrušení rozsudku klatovského okresního soudu, podle kterého lékaři pochybili při samotném zákroku a zanedbali pooperační péči.
„Dovolání nemocnice jsme odmítli,“ potvrdil v úterý Právu mluvčí NS Petr Knötig. Bližší informace ale nesdělil s ohledem na to, že senát jednal v neveřejném jednání a rozhodnutí ještě strany nedostaly.
Pompl nastoupil do nemocnice na plánovanou operaci kýly, během níž se tehdy 75letý chirurg rozhodl ještě odstranit slepé střevo. Přitom ale nevědomky poškodil cévu, z níž pak muž krvácel do dutiny břišní, což vedlo o den později k jeho smrti.
Odebráním přívěsku slepého střeva provedl lékař podle soudu nadbytečný zákrok, který nebyl nutný k ochraně zdraví či života pacienta. Ten by nejspíš přežil, kdyby se mu po zákroku dostalo patřičné péče, jež mohla vnitřní krvácení včas odhalit.
Komplikace mohli lékaři rozpoznat
„Lékaři měli důsledněji sledovat jeho zdravotní stav, což bylo v technických i personálních možnostech nemocnice. Pooperační komplikace tak mohli včas rozpoznat a pacientův život zachránit,“ píše se v rozsudku.
Soud upozornil, že nikdo u pacienta nekontroloval po operaci základní životní funkce, a to včetně příjmu a výdeje tekutin nebo tělesné teploty. „Smrt pacienta je přímým důsledkem řetězce pochybení ze strany lékařského personálu nemocnice,“ stojí v závěrech soudního verdiktu.
Vedení nemocnice se hájilo tím, že Pompl si vnitřní zranění přivodil sám, když po operaci vstal bez svolení lékaře z lůžka. Tuto obhajobu ale vyvrátil soudní znalec.
Případem se zabývali i policisté. Nikoho ale neobvinili, neboť vycházeli z rozhodnutí senátu čestné rady okresního sdružení lékařů České lékařské komory v Klatovech, podle kterého byl pacient léčen správně a odpovědně.