Článek
Podle soudkyně Stanislavy Behenské nabídl Šrytr po loňských volbách poslanci pět miliónů korun. Šrytr měl tímto přesvědčovat Ploce, aby přestoupil do Strany zelených. [celá zpráva]
Šrytr, bývalý bodyguard a řidič zavražděného podnikatele Františka Mrázka a jeho spolupracovníka Tomáše Pitra, setkání s Plocem nepopírá. Tvrdí ale, že o úplatku vůbec nemluvili a neměl žádný důvod, aby mu peníze nabízel. Šrytr byl obžalován na konci loňského roku. [celá zpráva]
Šrytr se proti rozsudku odvolal a věří, že se mu podaří uspět s odvoláním. "Ničeho jsem se nedopustil, Pavla jsem navštívil jako starého kamaráda a nabídl mu obchod. Je mi jedno, jak soud dopadne, protože sám před sebou jsem čistý," řekl v závěrečné řeči u soudu Šrytr.
Jeho obhájce Jaroslav Belda žádal pro Šrytra zprošťující rozsudek a poukázal na to, že čin se měl stát v době, kdy ještě Ploc nesložil svůj poslanecký slib a tudíž nebyl veřejným činitelem. Zároveň zmínil, že policie při vyšetřování případu poskytla sociální demokracii nadstandardní služby a tisku poskytovala nadměrně mnoho informací o vyšetřování případu.
Soudkyně Šrytrovi neuvěřila
Soudkyně se však s jeho obhajobou neztotožnila a poukázala především na nesrovnalosti ve výpovědi Šrytra a fakt, že potřeboval s Plocem hovořit urgentně kvůli vážnému obchodu, jenž podle jeho slov nesnesl odkladu.
Úplatek mu přitom nabídl v předvečer prvního zasedání nově zvolené Sněmovny, což by vysvětlovalo, proč tak pospíchal a trval na setkání.
Hlavním důkazem proti Šrytrovi byla právě Plocova výpověď. Tu soudkyně Behenská posoudila jako důvěryhodnou.
Vypovídal i šéf Paroubkových poradců Tvrdík
Před soudem v úterý vypovídal také volební manažer a šéf poradců předsedy ČSSD Jiřího Paroubka Jaroslav Tvrdík, který uvedl, že když s Plocem bezprostředně po události hovořil, byl rozrušený.
"Odmítl ale hrát roli volavky a chodit s jakýmkoli nahrávacím zařízení na těle. Pavla Ploce jsme sami už dříve vytipovali jako jednoho z poslanců ohroženého korupcí. Byl nováčkem a měl bratra v ODS," uvedl u soudu Tvrdík.
Kdo přesně za celou aférou stál se soudu nepodařilo zjistit. Sám Šrytr je ale přesvědčen, že jde o politickou objednávku, protože pracoval s Tomášem Pitrem.
Po volbách byl potřeba jediný hlas
Z loňských červnových voleb se zrodila situace, ve které měla koalice ODS, KDU-ČSL a SZ na jedné straně a ČSSD s KSČM na straně druhé shodně po sto hlasech.
K tomu, aby jakákoliv vláda získala důvěru Sněmovny, je ale zapotřebí souhlasu alespoň 101 poslanců.
Strana zelených důrazně odmítá jakékoliv spojení s pokusem o uplácení Ploce.