Článek
„Chci velmi silně varovat všechny ty, kteří by zkoušeli zneužívat situace těchto lidí. Budeme se na to zaměřovat, kontrolovat a tvrdě sankcionovat,“ řekl Jurečka.
„Není možné, aby si kdokoliv dovolil zneužívat nouze těchto lidí, kteří sem přišli z válkou napadené země, a zneužívat je k nějaké nelegální formě práce nebo neférovému odměňování,“ dodal vicepremiér.
Podle něj se již objevily první „pochybné“ agentury, které nabízely práci lidem z Ukrajiny.
Pro Novinky resort upřesnil, že se zaměřuje na tzv. zastřené agenturní zaměstnávání. Agentury tak často do firem posílají cizince na práci, o kterou čeští občané nestojí.
Společnosti i jednotlivci se mohou dopustit „zastřeného zaměstnávání“ například tím, že dohodu o dočasném přidělení zaměstnance mezi agenturou a zájemcem o pracovní sílu nahrazují tzv. obchodním vztahem (např. smlouva o dílo, smlouva o vzájemné spolupráci či smlouva mandátní).
Za nelegální zaměstnávání pokuta až 10 milionů
Podle zákona o zaměstnanosti, který přestupek upravuje, agenturám práce i dodavateli bez povolení ke zprostředkování zaměstnání hrozí za případné umožnění výkonu nelegálního zaměstnávání a činnost zastřené agentury práce pokuta až do výše 10 milionů korun, ale nejméně pak 50 tisíc korun.
Jurečka proto zdůrazňoval, že lidé, kteří budou chtít získat v ČR práci, nebudou potřebovat zprostředkovatele. „Budeme dělat všechno proto, aby se tu nerozvíjela žádná šedá zóna,“ uvedl.
Od 31. března bez pracovního povolení
Odkazoval přitom na návrh, který v pátek schválili poslanci. Podle předlohy ukrajinští uprchlíci, kteří získali vízum za účelem strpění, budou moci v Česku pracovat bez pracovního povolení.
„Cizinec s dočasnou ochranou se pro účely zákona o zaměstnanosti považuje za cizince s povoleným trvalým pobytem podle zákona o pobytu cizinců na území České republiky,” stojí v návrhu zákona.
O povolení by proto Ukrajinci žádat nemuseli. Práci by si mohli najít přímo, zaměstnavatelé by je bez překážek mohli přijmout.
Podle dosavadních pravidel totiž cizinci ze zemí mimo EU v Česku většinou potřebují zaměstnanecké a modré karty či povolení k zaměstnání. Nemusí je mít migranti, kteří smějí v ČR žít trvale.
Senát by měl předlohu tento týden projednat, následně by ji měl podepsat prezident. Zákon má začít platit dnem vyhlášení a jeho účinnost skončí po roce, tedy 31. března 2023.