Článek
„V tomto a minulém roce jsme zaregistrovali nadměrný počet uhynulých mláďat, proto zkoumáme možné příčiny. Sledování pohybů ptáků pomocí vysílaček naznačuje, že vysoké úhyny mláďat může způsobovat nevhodná strava,“ sdělil ornitolog z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Petr Veselý.
Přirozená strava havranů je tvořena především larvami hmyzu a červy a také semeny, kořínky a oddenky rostlin. V posledních letech jsou ale pole a louky v okolí Českých Budějovic do velké míry bez života, vyschlé, chemicky ošetřované a nevhodně hnojené. Biodiverzita těchto porostů prudce klesá a s tím i potravní nabídka pro havrany.
„Výsledky, které máme k dispozici z vysílaček umístěných na několika budějovických havranech, nám ukazují, že havrani létají během dne na pole na okraji města,“ podotkl Veselý.
Záchranu hledají v koších na odpadky
Podle něho tam však tito ptáci nenacházejí dostatek potravy. Náhradním zdrojem jim tak jsou městské trávníky. I ty jsou ale příliš často sečeny a množství potravy v nich je velmi malé.
„Poslední záchranu tak havrani hledají v odpadkových koších. Tím způsobují po městě nepořádek, ale zároveň zde nacházejí i potravu sice hojnou, ale nutričně nevhodnou. Je tedy možné, že všechna tato omezení v potravní nabídce havranů způsobuje nekvalitní růst a často i následnou smrt jejich mláďat,“ konstatoval ornitolog.
Během letošní hnízdní sezony bylo na území Českých Budějovic nalezeno několik desítek mrtvých mláďat, což může populaci jako celek silně ovlivnit. Vědci z Jihočeské univerzity tak jsou pravděpodobně svědky počínajícího kolapsu této populace. „Záchranu by pravděpodobně přinesl odlišný způsob hospodaření na zemědělské půdě v okolí města.“ dodal Veselý.
Přestože například v českobudějovické Plzeňské ulici považují obyvatelé život vedle havraní populace téměř za neúnosný, náměstek primátora Ivo Moravec (OPB) je přesvědčen, že Budějovičtí si havrany spíše oblíbili.
„Jsem rád, že vědci z Jihočeské univerzity přinášejí nové a nové poznatky z říše havranů. České Budějovice hostí každý rok kolem čtyř set hnízdících párů a podle ohlasů obyvatel vůči nim převládá pozitivní přístup nad tím negativním. Město výzkum podporuje a bude nadále spolupracovat s ornitology při tvorbě pestřejšího prostředí pro městské druhy ptáků,“ doplnil.