Článek
Po celé období převažují mezi pacienty záchytných stanic muži, v průměru tvoří 84 procent všech přijatých. Podíl dětí a dospívajících klesl z téměř devíti procent v roce 2006 na loňská dvě procenta.
Nejvíce v Moravskoslezském kraji
Čtvrtinu všech pacientů přijaly čtyři záchytné stanice v Moravskoslezském kraji, téměř 16 procent záchytná stanice v Jihomoravském kraji a 14 procent záchytná stanice v Praze. Od roku 2011 dělí statistici pacienty podle toho, zda byli přijati pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky. Z celkového počtu přijatých bylo 99 procent pod vlivem alkoholu, nejvíc v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji. Pacienty pod vlivem nelegálních drog vykázaly především Zlínský a Pardubický kraj.
Podle průzkumu v Česku pije rizikovým nebo škodlivým způsobem alkohol pětina dospělých, to je více než 1,3 miliónu lidí. Více než 140 tisíc ekonomicky aktivních pije alkohol tolik, že už potřebují odbornou pomoc.
Cesta prý v regulaci reklamy
Lékaři, kteří se věnují léčbě závislostí na alkoholu, vidí cestu k omezení alkoholismu v regulaci reklamy, nulové toleranci alkoholu za volantem a zavedení vyšší daně na alkohol.
První záchytku na světě jako zdravotnické zařízení založil v roce 1951 v Praze u Apolináře docent Jaroslav Skála. Do roku 1989 vzrostl počet záchytných stanic na 34, od té doby jich trvale ubývá.