Článek
„Posílíme účast na mírové a výcvikové misi v Afghánistánu (Resolute Support), zvýšíme přítomnost v Iráku,“ bylo uvedeno v návrhu programového prohlášení vlády z května. V aktuálním znění prohlášení na webu vlády byla ale tato věta změněna tak, že tvrzení o posílení misí bylo vypuštěno.
„V souladu se schváleným mandátem budeme pokračovat v účasti na mírových a výcvikových misích v Afghánistánu (Resolute Support), Iráku a Mali,“ píše se nyní v bodě týkajícím se misí.
Větu o posílení zahraničních misí české armády kritizoval po zveřejnění návrhu prohlášení předseda KSČM Vojtěch Filip. Novinářům tehdy řekl, že komunisté kabinet ANO a ČSSD nepodpoří, pokud bude prohlášení takový závazek obsahovat. Filip se kvůli tomu následně v květnu sešel s předsedy ANO Andrejem Babišem a ČSSD Janem Hamáčkem. Babiš i Hamáček poté tvrdili, že schůzka neměla jasný závěr. Předseda ČSSD tehdy prohlásil, že nevidí důvod, proč by z textu měly některé mise českých vojáků vypadávat.
„Dnes schválené programové prohlášení vlády je v zásadě totožné s tím, o kterém hlasovali členové ČSSD ve vnitrostranickém referendu o vstupu do vlády,“ řekl ve středu Hamáček. Podle něj doznalo prohlášení jen kosmetických změn.
„Příkladem jsou zahraniční mise. U těch došlo k aktualizaci v tom směru, že posílení zahraničních misí odsouhlasila na začátku června Poslanecká sněmovna. Kromě těchto drobností je programové prohlášení totožné s tím, které schválila soc. dem. v referendu,“ doplnil.
KSČM již dříve oznámila, že je ochotna zvážit toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD, pokud bude programové prohlášení kabinetu obsahovat sedm základních programových požadavků komunistů. Kabinet by měl podle KSČM například zdanit církevní restituce, což se ale v prohlášení vlády neobjevilo.
„Uvidím, jak se k textu (prohlášení) zachovají nově jmenovaní ministři,“ sdělil předseda KSČM na dotaz ČTK, zda jsou komunisté se zněním prohlášení vlády spokojeni.
V základních prioritách nedoznalo programové prohlášení vlády oproti dříve zveřejněnému návrhu žádných změn. Hned v úvodu prohlášení vláda odmítá uprchlické kvóty. Chce také prosadit důchodovou reformu, digitalizaci státu a nový zákon o příjmových daních. Mezi šesti hlavními body dokument jmenuje i strategický investiční program, posílení bezpečnosti a obhajobu zájmů Česka v Evropské unii.