Hlavní obsah

Z plánovaných desítek miliard na výstavbu škol zbyly drobné

Ještě loni v květnu počítal ministr školství Mikuláš Bek (STAN) mezi své priority investici do výstavby škol ve výši 45 miliard korun. Chtěl je zajistit půjčkou od Evropské unie. Vláda však jeho záměr odmítla a nyní nepočítá s žádnými výdaji na rozvoj sítě škol pro příští rok. A je na poslancích, zda se jim pro tyto účely podaří vyjednat aspoň miliardu.

Foto: Miroslav Homola, Novinky

Ministr školství Mikuláš Bek při loňském předávání vysvědčení

Článek

„Vedeme debatu o financování výstavby či rozšiřování školských zařízení pro příští rok. Jestli se podaří získat dodatečné prostředky už na příští rok, to je i na diskuzi s poslanci, protože by to musel být poslanecký pozměňovací návrh ke státnímu rozpočtu,“ řekl Novinkám Bek.

Poslankyně Renáta Zajíčková potvrdila, že o penězích na vyšší kapacity ve školách debatuje s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou i s premiérem Petrem Fialou (všichni ODS).

„Snažíme se, aby se rozpočet navýšil o nějakou kačku. Mluví se o jedné miliardě,“ sdělila Novinkám.

Třicet miliard navíc pro školství je pokrok, přesto mají odborníci pochybnosti

Domácí

To je ovšem daleko od původních záměrů. A to i přesto, že 45 miliard korun mělo být rozloženo do tří let. Bek tehdy návrh zdůvodňoval tím, že by se mělo jednat o multifunkční stavby, které by se do budoucna mohly pružně uzpůsobovat změnám potřeb. Ze základní školy by se třeba mohla stát časem střední škola. Budova by se také mohla jednou snáze rekonstruovat na domov pro seniory.

S nedostatkem kapacit v mateřských, základních i středních školách se potýkají zejména velkoměsta a jejich přilehlá okolí. V metropolích například chybí místa v mateřských školách a matky po rodičovské mají problém zajistit školku pro své tříleté ratolesti. Nedostatek kapacit se týká rovněž přilehlého okolí, kam se stěhují lidé z center i venkova.

Typicky je problematická situace ve Středočeském kraji, do nějž spadá obzvláště atraktivní prstenec obepínající hlavní město.

Podle středočeského radního pro školství Milana Váchy (STAN) se propočty potřeb obcí a krajů, které školy zřizují, dělaly.

Miliardy možná až v roce 2026

„Kvůli možnosti půjčky jsme nějaká data sbírali, ale ten návrh byl poměrně velkorysý a počítal i s určitou transformací v daném území. Když to padlo, tak se začaly hledat peníze, jak to zaplatit z národních zdrojů a tam už byly ty odhady střízlivější,“ popsal Novinkám.

Podle Váchy by měl stát vytvořit fond školské infrastruktury, do kterého by každoročně vkládal čtyři až pět miliard korun. Pokud by se v daném roce nevyčerpaly, byly by k dispozici pro budoucí potřeby.

Vláda přitom má ve svém vládním prohlášení slib, že peníze na školská zařízení dodá. „Zajistíme investice do výstavby a rekonstrukce vzdělávací infrastruktury i s maximálním využitím evropských fondů,“ stojí v dokumentu.

Řešení však odkládá. „Součástí dohody vládní koalice o rozpočtu na příští rok je shoda, že na rok 2026 budou vyčleněny prostředky, které by byly už v první polovině příštího roku posvěceny vládním opatřením,“ řekl Novinkám Bek.

Podle něj by se tou dobou už mělo připravit dotační schéma a začít s výběrem projektů. „Šlo by o peníze v řádu miliard na rok 2026. Kolik to bude přesně, se teprve ukáže v další debatě. Ale je to zcela reálné,“ dodal.

Školníky a uklízečky si už za rok mají platit obce

Domácí
Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám