Hlavní obsah

Z lukrativní nemovitosti vyšší daň. KDU-ČSL svým plánem naštvala ODS

5:52
5:52

Poslechněte si tento článek

Rostoucí výdaje na obranu nutí politiky více přemýšlet o dalších příjmech do rozpočtu. Lidovci by se klonili ke změnám v danění nemovitostí. Navrhují, aby ty, které svým majitelům vynášejí, podléhaly vyšší dani než nemovitosti určené k bydlení. Plán, který vychází z analýzy PAQ Research, má však zásadní trhlinu. Nelíbí se ODS, se kterou lidovci kandidují v koalici Spolu. V programu tedy nebude. A podporu by KDU-ČSL nenašla ani u hnutí ANO, které to pokládá za daň z „luxusu“.

Foto: ČTK

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) při jednání Sněmovny

Článek

„Musíme se podívat na oblast zdanění nemovitostí, zdanění majetku. Zemědělská půda je zdaňovaná podle bonity, tedy podle toho, jaký z ní máte výnos. Ale nemovitosti takto zdaňované nejsou,“ uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nedávném rozhovoru na Info.cz.

„Nemám ambici sahat do peněženky člověka, který bydlí ve své nemovitosti někde ve městě či na venkově, ale podívat se na nemovitosti a majetky lidí, kteří mají poměrně rozsáhlý majetek a kteří mají nemovitosti v lokalitách, kde jsou výnosy z nemovitostí větší,“ přiblížil.

Tím by se podle něj do rozpočtu mohlo dostat více peněz, když se vláda zavázala k masivním investicím do obrany.

V programu to nebude

O návrhu už lidovci vedli diskuzi uvnitř strany, do programu Spolu se jej však prosadit ani nepokusili.

„Je to jedna z úvah, které by bylo možné realizovat. Ve Spolu jsme dohodnuti, že k úpravám daní by mělo docházet jen jednou za volební období, ideálně uprostřed. Takže jsme připraveni k diskuzi, ale až po volbách v novém volebním období,“ řekl Novinkám předseda lidovců a ministr zemědělství Marek Výborný.

Sám by Jurečkův návrh podpořil. „Ale není to něco, o co bychom usilovali, aby bylo ve volebním programu,“ dodal.

Nemovitosti se v ČR daní málo

Možné změny ve zdanění nemovitostí představili také zkraje dubna analytici PAQ Research. Jejich návrh by přinesl do rozpočtu až 15,5 miliardy korun. „Česko má dlouhodobě jedny z nejnižších příjmů ze zdanění nemovitostí. V 2024 šlo jen o 0,7 procenta daňových příjmů, průměr zemí EU je okolo 2,5 procenta. I podobné země (Polsko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko) vybírají touto daní v přepočtu k HDP o cca 40 miliard více než my a méně naopak daní zaměstnaneckou práci,“ píše PAQ Research.

Analytici navrhují více zdanit například obří sklady na okraji měst nebo neobydlené domy. Naopak z pronajímaného činžáku by majitel platil méně. Stejně tak by se snížila daň z nemovitostí pro důchodce, zatímco ekonomicky aktivnímu majiteli více bytů by se zvýšila.

„Mediánová výše daně z nemovitých věcí placená domácností by se zvýšila jen z 1675 korun na 2972 korun ročně. Spodních 68 procent domácností zaměstnanců by na kombinaci obou reforem vydělalo,“ uvádí PAQ Research.

Navýšení výběru o 15,5 miliardy korun by podle analytiků umožnilo naopak snížení zdanění zaměstnanecké práce.

Skopeček: Nemiřme na bohaté

„V současné době probíhají diskuze na úrovni KDU-ČSL. Pokud by mělo být takové opatření součástí společného programu Spolu, je nezbytné, aby na něm panovala shoda všech partnerů,“ řekl Novinkám mluvčí ODS Jakub Skyva.

Návrh se však ODS nelíbí. „Už dnes existují při výpočtu daně z nemovitosti podle zákona koeficienty, které podle počtu obyvatel odlišují malá a velká sídla. Větší sídla, kde lze předpokládat i vyšší hodnotu nemovitosti, tak platí na základě koeficientu více,“ připomněl místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

Daně mohou nastavit i obce. „Více bych tuto daň nekomplikoval. Představa, že budeme podobnými návrhy mířit na bohaté lidi a přerozdělením uděláme z chudších bohatší, je podle mě principiálně lichá. Nevím, že by se nějaká shoda na takovém návrhu rýsovala,“ řekl Novinkám.

S návrhem má problém i opoziční ANO. „Na dvojnásobných složenkách za daň z nemovitých věcí ještě nezaschl inkoust a koalice Spolu už vymýšlí, jak ji vyšponovat ještě výš. Trestat lidi a firmy platící nákladné úvěry za astronomicky drahé nemovitosti ve velkých městech ještě vyššími daněmi nedává žádnou logiku. Odmítáme, aby se z daně z nemovitých věcí stala obdoba daně z luxusu,“ řekla Novinkám bývalá ministryně financí Alena Schillerová.

Podporu by lidovci mohli naopak získat u Starostů. Jejich ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák se pro vyšší daně z nemovitostí vyslovil v nedávném rozhovoru pro Novinky. Vyšší zdaňování nemovitostí se mu jevilo jako nejsnazší způsob, jak dostat do státní pokladny peníze. „Pokud nemovitost stojí a má deklarovaného majitele, dá se očekávat, že majitel má peníze, když tu nemovitost postavil. Třeba ve zvyšování daně z nemovitosti prostor vidím jednoznačně,“ uvedl.

Výběr článků

Načítám