Hlavní obsah

Z desetitisíců svíček od filozofické fakulty a Karolina vznikne nové dílo

Studenti, vyučující i další příchozí se mohou od neděle na náměstí Jana Palacha zapojit do lití společného díla z vosku. Pochází z desítek tisíc svíček posbíraných studenty u budovy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a u Karolina.

Pietní setkání k připomínce a uctění památkyVideo: Novinky

Článek

Studenti sousední uměleckoprůmyslové školy vosk preparují především z plastových obalů a dělí ho na menší díly, aby se dal snadněji roztavit nad pietním ohněm. K tavení a lití v dílnách vznikl speciální nástroj ­- miska na dlouhé tyči, kterou drží a ovládají dva lidé.

Vosk pak lijí na hliníkové konstrukce, rozestavěné u ohně do kruhu, z různých vrstev má vzniknout společná krajina, a to do konce ledna. Podle studentů není vyloučeno, že by se do voskového díla zavrtaly knoty, aby ještě hořelo.

Foto: Petr Janiš, Právo

Lití vosku u filozofické fakulty

Podle vedení fakulty i Vysoké školy uměleckoprůmyslové je podstatné, že s iniciativou přišli sami studenti. Lití vosku se na začátku akce chopili pedagogové, mezi prvními přišel například filozof Miroslav Petříček.

„V ten osudný den jsem byl tam ve škole naproti. Aspoň pro mě je tohle poměrně důstojné zakončení toho času, který nastal po 21. prosinci,“ svěřil se Novinkám Vít, student UMPRUM, který se nedělní akce zúčastnil.

Pražská filozofická fakulta se pootevírá životu

Domácí

Zapojila se do ní i další studentka umělecké školy, Barbora. „Přijde mi důležité ukázat sounáležitost studentů napříč školami. Je to hezké, co se tu děje, přináší to člověku trochu klid a zakončení celé té situace,“ uvedla.

Foto: Petr Janiš, Právo

Vosk u filozofické fakulty lil do společného díla filozof Miroslav Petříček s Olgou Cieslarovou, která se podílí na programu Měsíce pro fakultu.

Dílo z vosku je chápáno jako dočasné, tedy zatím do konce ledna, měl by ale také existovat trvalejší památník.

„Ten konečný tvar se vytvoří až s odstupem, až ta událost v nás nebude tolik jitřit emoce a budeme ji mít trochu zpracovanou,“ uvedla děkanka FF UK Eva Lehečková.

„Je to ještě v řešení, ale mělo by to být také z materiálu ze svíček, pravděpodobně z plastu. Na konkrétní podobě budou pracovat lidé z komunity neslyšících, ti nejhůř zasažení,“ řekl Právu William Miguel Pichardo, který studuje dějiny umění na filozofické fakultě.

Rektorka se brání kritice poslance, jemuž střelec na fakultě zranil dceru

Domácí

Výběr článků

Načítám