Článek
Na potírání reexportů a další agendě spolupracuje SÚKL se Slovenskem, uvedli v úterý ředitelka SÚKL Irena Storová a Peter Potúček ze Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).
Nelegální vývoz v ČR primárně není důvodem nedostatku léků typu antibiotika nebo léků proti horečce, které v lékárnách chyběly v posledních měsících. Z oficiálních dodavatelských řetězců ČR se ztrácejí především léky na předpis pro léčbu astmatu, diabetu, chronické obstrukční nemoci, rakoviny, vysokého krevního tlaku nebo vysokého cholesterolu.
„Došli jsme k tomu, že v ČR se tato činnost týká léčivých přípravků spíše většího objemu, nejsou to ty nejdražší,“ vysvětlila Storová.
Přesně tolik tablet, kolik pacient potřebuje. Ministerstvo chce léky vydávat po kusech
Již dříve SÚKL informoval, že v rámci kontrol odhalil nelegální vývozy léků, při nichž byly léčivé přípravky objednány, ale lékárny je nezavedly do svých systémů a byly následně vyvezeny. Podle tehdejšího vyjádření Storové šlo hlavně o léky, které jsou v zahraničí dražší než v ČR, kde je cena regulovaná.
Na Slovensku je podle Potúčka situace jiná, za poslední měsíc tam ŠÚKL kontroloval 17 lékáren, kde se potvrdil nelegální reexport za více než čtyři miliony eur (94,5 milionu korun).
Ze Slovenska se vyvážejí drahé léky na léčbu rakoviny, takzvaná cytostatika a imunostatika, a imunoglobuliny pro léčbu poruch imunity. „Na Slovensku funguje emergentní systém, aby každá společnost garantovala zásobu pro slovenské pacienty. Vznikl jako ochrana před legálním reexportem,“ popsal ředitel. Právě z těchto zásob se podle něj léky ztrácejí a jsou vyvážené do zahraničí.
Že by se do podobné situace dostalo Česko poté, co vejde v platnost připravovaná novela zákona o léčivech, která má bránit výpadkům léků, si nemyslí. Zásadní rozdíl je podle něj v tom, že v Česku funguje systém elektronických receptů, které evidují léky předepsané konkrétním pacientům. Na Slovensku jsou stále papírové recepty.
Novela, která by mohla začít platit od příštího roku, navíc zvyšuje maximální pokutu, kterou může SÚKL za nelegální reexport léků uložit. Místo současných až dvou milionů to bude až dvacet milionů korun.
Konec obíhání lékáren? Novela má zajistit nouzové dodávky
Nejen ČR se v posledních měsících potýká s výpadky dodávek některých medikamentů. Ministerstvo zdravotnictví zvažuje, že by se do budoucna mohly léky vydávat pacientům v přesných počtech.
Mnohé si slibuje rovněž od zmiňované lékové novely, která uloží oznamovat včas u léků na předpis přerušení dodávek nebo jejich úplné ukončení. Při hrozícím nedostatku se léky označí „omezenou dostupností“ a výrobce musí zaručit, že když jejich dodávky přeruší, zajistí léky ještě na další měsíc. Pokud měl potíže už dřív, garantuje dva měsíce. Takovéto léky navíc nebude možné vyvážet.
V rámci EU se navíc stále častěji hovoří o nutnosti přenést výrobu důležitých léčiv na starý kontinent. Evropa je totiž momentálně závislá na dodávkách z Asie. Nejedná se přitom pouze o léky, ale rovněž o jejich prekurzory.