Hlavní obsah

Z armády utíkají zkušení profesionálové. V Kauflandu mají víc, chápe je Řehka

Nejenže se do armády lidé nehrnou a nábor nováčků vázne za vytyčenými plány, ale navíc začalo zrychlovat tempo odchodů zkušených profesionálů do zálohy. Počet vojáků sice i tak roste, ale mnohem pomaleji, než by armáda potřebovala.

Foto: army.cz, Novinky

Vojáci protiletadlového pluku ze Strakonic při výcviku

Článek

„Zatímco dříve odcházelo z armády za rok průměrně okolo osmi set až tisíce vojáků, nyní je to kolem čtrnácti set. To je za posledních deset let nejvíc. Dá se očekávat, že tento trend bude v příštích pěti letech podobný nebo vyšší,“ řekla Novinkám mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Dodala, že z armády začíná odcházet generace vojáků, kteří do ní nastoupili s její profesionalizací v roce 2005. „Přibývá tak vojáků, kteří mají odslouženo patnáct a více let a dosáhnou na vojenské výsluhy. Tito vojáci jsou ve věku okolo čtyřicítky a rozhodují se mezi pokračováním ve vojenské kariéře a odchodem,“ poznamenala mluvčí.

Nárok na výplatu výsluhového příspěvku mají všichni vojáci po patnácti letech služby, s přibývajícími roky v armádě stoupá i výše výsluh. Po třiceti letech může dosáhnout až 55 procent jejich mzdy, případně 60 procent u pilotů a nebezpečných profesí.

Ročně vydá armáda na výsluhy 3,6 miliardy korun.

Výsluhy členům bezpečnostních složek stojí rozpočet miliardy a stále rostou

Domácí

V armádě je nyní okolo 28 tisíc vojáků z povolání, z toho asi tři tisíce příslušníků u vojenské policie a vojenského zpravodajství. Armádní náboráři měli letos za úkol získat 2200 nováčků, ale podle Dvořákové se jim dařilo splnit plán jen na 85 procent, což znamená 1870 vojáků.

Při zohlednění těch, kteří naopak odešli, získala armáda navíc jen necelých pět set lidí.

Loni to bylo podobné a kvůli vysokému počtu odchodů dělal čistý přírůstek jen 617 nováčků a z toho navíc byly necelé dvě stovky studentů. Předloni to bylo ještě horší, tehdy se armáda obměnila jen o 219 lidí.

Řehka: V Kauflandu si vydělají víc

Náčelník generálního štábu Karel Řehka dlouhodobě varuje, že získávat nové lidi je čím dál těžší. „Navíc nám personál stárne, velké množiny vojáků se nám dostávají do věku, kdy už dosahují na výsluhu, a my musíme dělat všechno, abychom je udrželi,“ řekl před nedávnem poslancům výboru pro obranu.

Průměrný věk českých vojáků už dosáhl 40 let. Podle Řehky není armáda vůbec konkurenceschopná, hlavně u vojáků v nižších hodnostech. „Pokud je necháme dojíždět přes republiku, platit si cestovné a ubytovny, a přestože to jsou kvalifikovaní lidé, finančně se jim spíš vyplatí pracovat v Kauflandu na pokladně,“ poznamenal Řehka.

Například desátník si v armádě dnes přijde na více než 34 tisíc měsíčně čistého a kapitán na 52 tisíc korun měsíčně.

Ve strategických dokumentech armády se píše, že v roce 2030 bude mít 30 tisíc vojáků. „V současném trendu to nejsme schopní naplnit. A navíc prvotní odhad, kolik budeme potřebovat lidí, abychom zvládli všechny povinnosti, které budeme mít od příštího roku, je 37 tisíc lidí,“ varoval Řehka.

Ministerstvo obrany kvůli špatné personální situaci chce změnit zákon, který zjednoduší nábory, a zvedne náborový a stabilizační příspěvek a také přidá peníze na dopravu či bydlení.

Sociolog Martin Buchtík to nevidí pro armádu růžově, protože na trhu práce ubývá lidí. „Ta čísla jednoznačně mluví v neprospěch armády,“ řekl Novinkám. Dodal, že v ročnících, kterým je dnes kolem 18 let, je jen okolo sto tisíc lidí, před 25 lety to byl téměř dvojnásobek.

Náborový příspěvek až 450 tisíc. Obrana chce přilákat další vojáky

Domácí

Výběr článků

Načítám