Článek
Fischer podle depeše, kterou nyní zveřejnil kontroverzní server Wikileaks, prohlásil, že Praha "chce jednat o ceně a celou záležitost znovu vyhodnotit".
Česká armáda zkoumala možnosti nákupu dopravních letadel zhruba od roku 2005. O dva roky později padlo rozhodnutí, že se neuskuteční zamýšlený tendr a vojáci se pokusí získat nové stroje výměnou za nepotřebné podzvukové letouny L-159.
V dubnu 2008 vláda Mirka Topolánka (ODS) schválila návrh memoranda o porozumění s konsorciem EADS, které bylo prvním krokem k jednání o pořízení španělských letadel Casa. Téhož roku v květnu podepsali smlouvu o nákupu letadel zástupci ministerstva obrany a společnosti Omnipol.
L-159 měly jít do Afghánistánu
Podle americké diplomatické depeše navrhovali Američané Česku letouny C-130 za 111 miliónů dolarů, ale české straně se cena zdála vysoká. Tento názor podle dokumentu vyslovil při setkání s Bidenem i bývalý premiér Mirek Topolánek, který zároveň USA požádal o pomoc při prodeji českých letadel L-159 do Afghánistánu.
O českých závazcích ve spojeneckých operacích v Afghánistánu s Bidenem hovořil i Fischer, který amerického hosta ujistil, že Praha chce svou roli v této zemi posílit navzdory rozpočtovým problémům. Fischer rovněž upozornil na návrh ČR dodat afghánské armádě letouny L-159 a řekl, že česká strana nyní čeká na americkou reakci.
Česko je přesvědčeno o významném potenciálu těchto letadel pro operace v Afghánistánu a chce jednat o financování, uvádí se v americké depeši z října 2009.