Článek
Předseda největší tuzemské výzkumné instituce připomněl výsledek mezinárodního posouzení 116 projektů velkých infrastruktur podaných loni do výzvy ministerstva školství. Doporučení na poskytnutí podpory dostalo 58 projektů. Aby se všechny v letech 2016 až 2022 zaplatily, bylo by potřeba podle Drahoše vydat 13 miliard korun z veřejných prostředků.
„Naléhavost problému spočívá v tom, že pro zajištění jejich provozu bude již v příštím roce zapotřebí asi 1,8 miliardy korun, což o více než půl miliardy překračuje aktuálně schválené prostředky,” upozornil.
Situaci podle Drahoše komplikuje fakt, že v rozpočtovém výhledu na rok 2017 se počítá pouze s částkou ve výši zhruba 1,1 miliardy. „Jsem tedy nucen konstatovat, že pokud by mělo jít o setrvalý trend, pak by bylo závažným způsobem ohroženo fungování těchto strategických výzkumných infrastruktur,” řekl.
Plánovaný přídavek od státu nebude stačit
Akademie věd dostala v rozpočtu na příští rok od státu přidáno 307 miliónů korun. Tento příspěvek je podle Drahoše po dlouhé době prvním významnějším nárůstem v rozpočtu. „Pokud se problém nevyřeší, budeme ale nuceni ho dát do center, pokud je nechceme nechat padnout, což by byl samozřejmě nesmysl,” řekl Drahoš.
Akademie by příspěvek od státu ráda využila na zaplacení svých pracovišť, výzkumné programy v rámci nové strategie a zaplacení vnitřních dluhů, které vznikly po nákupu nových přístrojů. Celkem již několik let hospodaří s částkou ve výši 11,5 miliardy korun. Dvě třetiny příjmů tvoří granty a příjmy z výzkumu, od státu dostane příští rok 4,83 miliardy korun.