Článek
Všem školám, které o změnu kvůli povodni požádaly, ji ministerstvo školství schválilo, informoval úřad ve středeční tiskové zprávě.
Podle statistik ministerstva školství bylo v minulém školním roce v Česku téměř 4300 základních a asi 1300 středních škol.
Nejvíce žádostí v Moravskoslezském kraji
Nejvíce žádostí o změnu organizace školního roku dosud zaslaly ministerstvu školy z Moravskoslezského kraje, jedná se o 13 ze 450 základních škol v kraji, sedm ze 140 středních a dvě základní umělecké školy. Z Olomouckého kraje požádaly čtyři ze 300 základních, sedm z 90 středních a dvě základní umělecké školy, po jedné střední škole pak z kraje Královéhradeckého a Zlínského.
Některé školy ruší výuku, univerzity odkládají semestr
O udělení ředitelského volna rozhoduje vedení dané školy a informuje o něm svého zřizovatele. Ředitel má možnost během školního roku takto udělit pět volných dnů, během kterých se neučí. Toto volno školám ministerstvo neschvaluje.
„Podle aktuálního rychlého šetření MŠMT ředitelské volno na dva či více dnů nyní vyhlásilo 85 škol,“ uvedl úřad.
Možností je i přechod na takzvanou distanční výuku. K tomuto řešení aktuálně podle ministerstva přistoupily školy v regionech dotčených povodní ve 12 případech. O přechodu na distanční vzdělávání na základě nařízení odpovídajícího krizového opatření ředitel informuje rodiče.
Ministerstvo také připravilo soubor doporučených postupů v případě krizových situací se zaměřením na přírodní katastrofy a především povodně, dostupný je i na webu.
Povodně 2024
Českou republiku od víkendu sužovaly vytrvalé deště, který způsobily povodně na velké části území. Nejhorší byla situace na severu Moravy, kde byla překonána i dosud nejničivější povodeň z roku 1997. Sledujte veškeré aktuální dění v on-line reportáži Novinek.