Článek
„Zdá se, že ruské útoky na civilní vozy pokračují i v Hradci Králové. Změny nastaly na mnohých plechových částech vozů, nějaké části se ztratily. Jeden vrak je posprejován nápisem: „STOP PROPAGANDĚ, DOMBAS“,“ řekl Bureš. V Donbasu zuří nejúpornější boje.
Výstava na náměstí byla řádně povolena magistrátem a má podporu města. Městská policie podle Bureše po incidentu začala místo více monitorovat kamerami. „Různí lidé také volají, včetně jednoho anonymu, na magistrát. Dožadují se kontaktů na organizátory výstavy, jiní chtějí vraky odstranit, aby nehyzdily město. Někteří dokonce plánují, že to udělají vlastními silami. Na druhou stranu se z místa stává prostor pro pietu a vyjádření sounáležitosti s Ukrajinou, lidé tam pokládají květiny, drobné předměty, rozsvěcí svíčky,“ uvedl Bureš.
„Organizátoři výstavy oznámili hradecké městské policii poškození a krádež částí vystavovaných vraků z rusko-ukrajinského konfliktu na náměstí 28. října. Vzhledem k charakteru protiprávního jednání je jeho šetření a řešení v kompetenci Policie ČR. Podle požadavku státní policie poskytnou městští strážníci maximální součinnost,“ řekl Petr Vinklář z hradeckého magistrátu.
Rusko při posledních útocích na Ukrajince nasadilo ve větším množství vražedný Lancet
Podle mluvčí hradecké krajské policie Elišky Pospíšilová Majerové se policie o případu dozvěděla od novinářů. „Na základě vašeho poznatku jsme na místo poslali hlídku, která informaci prověří a v případě zjištění protiprávního jednání se tím budeme zabývat,“ odpověděla na dotaz Pospíšilová Majerová.
Výstava by se po jejím skončení v Hradci Králové měla přesunout do Olomouce.
Lidé mohou v centru Hradce Králové na náměstí 28. října vidět rozstřílené a jinak zničené vraky aut z Irpině, Buči a Hostomelu, podle organizátorů jde o reálné svědectví války na Ukrajině. Prostřednictvím panelů a audionahrávek zprostředkovávají příběhy jejich majitelů z míst, kde se ruští vojáci dopouštěli zločinů. Převoz vraků z Ukrajiny do ČR zorganizovala díky partnerům Paměť národa, která od února pomáhá Ukrajině prostřednictvím finanční sbírky.
Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února. Město Irpiň se stalo jedním ze symbolů války na Ukrajině. Rusové tam zničili most, který spojuje Irpiň, Buču, Hostomel a Vorzel s Kyjevem. Záběry zoufalých Ukrajinců, kteří se přes zničený most snažili uprchnout před boji do většího bezpečí na druhý břeh, na konci února obletěly svět.