Článek
Výstava představuje různé funkční i estetické náhrady lidského těla. Jedná se třeba o protézy končetin, zubní, cévní či prsní implantáty nebo přístroje nahrazující funkce ledvin, jater, slinivky, srdce či plic. Seznamuje i s přístroji, které lidem kompenzují třeba hlas, sluch či zrak.
Organizátoři získali exponáty od šesti desítek subjektů.
Výstavu připravilo Národní technické muzeum spolu s Univerzitou Karlovou a Národní lékařskou knihovnou.
„Výstava je koncipována jako soustava buněk. Idea byla, že by jednotlivé místnosti měly připomínat buňky nebo orgány lidského těla, které jsou vzájemně propojené, a procházet se dá z kterékoliv buňky výstavy do kterékoliv jiné,“ popsal výstavu Šimon Krýsl ze Zdravotnického muzea Národní lékařské knihovny.
Výstava seznamuje s historií i současností protetiky. Ukazuje, kde jsou hranice oboru i jeho perspektivy. Poukazuje také na propojení různých oborů.
Lidé se budou moci pozastavit nad tím, k jakým výsledkům vedla v posledních desetiletích spolupráce odborníků z oblasti lékařství, elektroniky, kybernetiky, mechaniky, statiky či designu, i nad tím, jaké technologie a materiály odborníci používali či používají.
Podle slov Hynka Stříteského z Národního technického muzea se první myšlenka uspořádat výstavu zdravotnické techniky objevila přibližně před třemi lety. Dva roky na ní organizátoři pracovali intenzivně a poledních devět měsíců velmi intenzivně.
Expozice je stěžejní akcí Národního technického muzea v letošním roce, otevřena bude až do 4. března příštího roku. Doplní ji široká nabídka speciálních programů pro školy a řada akcí pro veřejnost.