Článek
O navrhovaném zvýšení DPH u léků z deseti na 14 procent informovala v pondělí Česká televize (ČT). Premiér Petr Fiala (ODS) v úterý uvedl, že nejde o finální návrhy úprav DPH. Ty chce zveřejnit zhruba za měsíc.
„Dopad bude mít vyšší sazba DPH hlavně na rozpočty zdravotních pojišťoven, na pacienty dopadne hlavně u volně prodejných léků,“ uvedl Vrubel na dotaz ČTK.
Spolu s volně prodejnými léky by tak podle něj zdražila také například antikoncepce, kojenecká výživa nebo volně prodejné očkovací látky. Připomněl, že náklady výrobců rostly už v minulém roce kvůli inflaci a ceně vstupů, u léků na předpis ho ale nemohly promítnout do ceny.
Fiala: Finální verzi úspor představíme za měsíc
„U léků na recept se změna DPH u doplatků projeví buď minimálně, nebo spíše vůbec. Úhrady léků, na které přispívá zdravotní pojišťovna, se totiž automaticky zvýší se zvýšením sazby DPH,“ dodal Vrubel. Navíc by je tak stály zhruba 2,5 miliardy korun.
Navýšení by se podle mluvčí České lékárnické komory (ČLnK) Michaely Bažantové negativně projevilo i v lékárnách, které by musely odvést státu vyšší DPH za takzvaný signální výkon. Ten platí zdravotní pojišťovny za výdej léků na recept, jehož součástí je i informování pacienta. „Tato část příjmu lékárny by chyběla na její běžný provoz, jako jsou platy, energie, vybavení, zásoby léků nebo vzdělávání zaměstnanců,“ uvedla pro ČTK.
Česká televize (ČT) v pondělí informovala o návrhu ministerstva financí (MF) zavést dvě sazby daně z přidané hodnoty (DPH) místo nynějších tří. Ze současných deseti na 21 procent by se měla DPH podle návrhu zvýšit například u ubytovacích služeb, vodného a stočného, tepla nebo sportovních a kulturních akcí.
Na 14 procent by se měla podle ČT sazba zvýšit kromě léků také například u veřejné dopravy, stravovacích služeb, knih, novin a časopisů a bezlepkových výrobků. Naopak snížit DPH z 15 na 14 procent navrhuje u potravin a nealkoholických nápojů, zdravotnických pomůcek, stavebních prací či dětských sedaček, uvedla ČT.