Článek
Speciální volební senát řešil v úterý zejména stížnost hnutí Pražané za svá práva. Hnutí žádalo, aby soud zrušil hlasování v Praze 2, kde lidé zvolili senátorem Libora Michálka (za Piráty).
Argumenty stížnosti směřovaly proti celkové koncepci volebního systému a proti tomu, že klíče od volebních místností v pražském obvodu prý měli nejen předsedové komisí, ale i školníci a další správci budov. Podle hnutí to mohlo vést k manipulaci s hlasy. "Soud podání zamítl, protože primárně nenapadalo konkrétní okolnosti volby, ale zákonnou úpravu," uvedla Dostálová.
NSS v úterý odmítl také další podání, které se týkalo obvodu číslo 77 s centrem ve Vsetíně. Stížnost byla nejasná a soudci jejího autora marně vyzývali k odstranění vad.
Chyby při sčítání
Minulý týden se NSS postupně vypořádal se třemi stížnostmi. Soudci například zjistili chyby při sčítání výsledků senátních voleb v jednom z okrsků na Šumpersku, ale přesto nenařídili opakování voleb. Chyba totiž neovlivnila celkové výsledky voleb v obvodu.
Další neúspěšná stížnost zpochybnila hlasování na Benešovsku. Podal ji volič z obce Sázava, v níž se letos nevolilo. Z benešovského volebního obvodu se Sázava přesunula do obvodu číslo 40 s centrem v Kutné Hoře, kde budou senátora vybírat až v roce 2016. Podle NSS ale změna hranic obvodu sleduje legitimní cíl a nepředstavuje porušení práv.
Jedna stížnost směřovala proti okolnostem krajských voleb v Královéhradeckém kraji. Nejvyšší správní soud ji musel odmítnout, krajskými volbami se totiž zabývají jednotlivé krajské soudy.
Po senátních volbách před dvěma lety směřovalo k NSS 16 stížností, soud žádné nevyhověl. Soudci v minulosti opakovaně uvedli, že důvodem pro zneplatnění hlasování nejsou ani prokazatelné chyby, které však nemohly ovlivnit celkový výsledek.