Článek
Společnost Fujitsu přestala mezi svátky úřadům práce poskytovat své IT služby a proti verdiktu ÚOHS se v závěru loňského roku odvolala k soudu. Systém se tak stal zcela nefunkčním.
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) svolalo ve čtvrtek ke vzniklé situaci krizový štáb. Podle mluvčí Úřadu práce ČR (ÚP) Kateřiny Beránkové výpadek systému postihl zejména vyplácení dávek v hmotné nouzi a podpor v nezaměstnanosti. Některé úřady práce tak zřejmě dočasně omezí úřední dobu, během níž se věnují klientům. Úředníci budou totiž muset údaje o sociálních dávkách rychle přepsat do staronových systémů, aby mohli peníze od státu dál vyplácet.
Celorepublikový úřad práce nicméně ujišťuje, že přijal veškerá možná opatření, aby byl schopen vyplácet všechny nepojistné sociální dávky i dávky z oblasti zaměstnanosti i v těchto nových podmínkách. Generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková k tomu uvedla, že podle přijatého plánu by to všechny úřady práce měly zvládnout za leden.
„Přes mimořádně náročný přechod na jiné dávkové systémy dělají jak zaměstnanci Úřadu práce ČR, tak i společnost OKsystem maximum pro to, aby klienti dostali své peníze v řádném termínu,“ ujistila ve čtvrtek Bílková.
Dodavatel sporného informačního systému nebyl vybrán v tendru. Drábkem vedené MPSV se místo toho připojilo k rámcové smlouvě uzavřené ministerstvem vnitra s firmou Fujitsu. Podle rozhodnutí antimonopolního úřadu tím však oba resorty měly porušit zákon o veřejných zakázkách a ÚOHS jim kvůli tomu vyměřil půlmiliónovou pokutu. Definitivně pak MPSV a úřadům práce zakázal tento systém používat k loňskému 28. prosinci.
O verdiktu ÚOHS rozhodne soud
Za této situace společnost Vítkovice IT Solutions, která úřadům práce IT služby z pověření firmy Fujitsu poskytovala a s jejímiž službami ministr práce a sociálních věcí v demisi František Koníček nadále počítal, nemohla s Úřadem práce ČR uzavřít novou smlouvu.
Měli jsme připraveno řešení situace již loni v červenci. Můj nástupce (Koníček) ho ale nevyužil
Současné vedení MPSV proto narychlo hledalo jiné řešení a rozhodlo vrátit se k původnímu dodavateli – firmě OKsystem, která agendy pro úřady práce zpracovávala řadu let před nástupem ministra Drábka.
„Za daného stavu jedinou zákonnou možností zajištění výplaty nepojistných sociálních dávek je spolupráce se společností OKsystem, která má s MPSV na tyto služby uzavřenu rámcovou smlouvu až do 31. 12. 2014,“ uvedl Petr Sulek, tiskový mluvčí MPSV.
Zrušeným výběrem dodavatele IT služeb se nyní má zabývat Krajský soud v Brně. Jak uvedla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková, žaloba firmy Fujitsu je nová, soud ji obdržel loni 29. prosince. Fujitsu podle ní žádá o odkladný účinek zákazu. Pokud by jí soud vyhověl, mohlo by to znamenat i odklad platnosti rozhodnutí ÚOHS o používání informačního systému.
Ministr Koníček spory kvůli zákazu systému očekával. „Ta právní bitva nebo spory nějaké budou. Dneska předjímat, nakolik a přesně čeho se budou týkat, je předčasné,“ řekl Koníček po jednání vlády. Připomněl trestní podání a policejní vyšetřování.
Také podle šéfa poslanců ČSSD a kandidáta na šéfa resortu práce Romana Sklenáka by lidé, kteří nynější situaci zavinili, za to měli nést odpovědnost, a to nejen politickou, ale možná i trestněprávní.
Nikdo od nás neočekává nic než problémy
Podle exministryně Ludmily Müllerové (TOP 09), která vystřídala Drábka, se ale resort do nynějších potíží nemusel dostat. „Měli jsme připraveno řešení situace již loni v červenci. Můj nástupce (Koníček) ho ale nevyužil,“ sdělila Müllerová. Resort pod jejím vedením chtěl v létě odstartovat výběrové řízení na dodavatele úplně nového systému a plánoval také prodloužit smlouvy s dodavateli pro tento rok.
Müllerová podotkla, že o hrozících potížích nynější vedení ministerstva několik měsíců vědělo. „Přesto nechalo věci dojít tak daleko. Je otázkou, nakolik v tom byl zájem a v čí prospěch,“ dodala exministryně.
Hrozí nové chyby, nutné opět přesčasy
Před dvěma lety, kdy se novinka narychlo zaváděla, museli úředníci pracovat několik týdnů přesčas, programy kolabovaly, tvořily se fronty a lidé dostávali dávky se zpožděním. Totéž se začátkem letošního roku zřejmě zopakuje.
„Podruhé tak naši lidé i klienti platí za stejnou chybu bývalého vedení ministerstva práce, které se rozhodlo v roce 2012 nahradit léta fungující a v praxi ověřené programy s mnohem větším záběrem hybridním modelem podpory výplaty sociálních dávek. Bez jakékoli přípravy a zkušebního provozu,“ uvedla Bílková.
Šéfka republikového úřadu práce pro ČTK dále řekla, že „staronové“ systémy už dodavatel aktualizoval, přechod by se měl podle harmonogramu zvládnout v lednu. Úředníci však i tak budou muset opět pracovat přesčas, přitom s výdaji na odměny rozpočet nepočítal. Nastalou situaci chce Bílková řešit s ministerstvem.
Podle Bílkové systém, od něhož se ustupuje, „ideálně nefungoval“ a jeho zavedení znamenalo finanční zátěž a dopadlo na úředníky i klienty. „Pověst úřadu utrpěla, nikdo od nás neočekává nic než problémy,“ postěžovala si.