Článek
„Návrh v tomto směru přehodnocuje otázku, jaká jednání mají být vůbec trestná, a dnešní úpravu liberalizuje, kdy část jednání dnes trestných označuje za přestupky a některá jednání pak legalizuje zcela,“ uvedlo ministerstvo v předkládací zprávě.
Částečnou legalizaci samopěstování zdůvodnilo změnou společenského nazírání na škodlivost rekreačního užívání marihuany dospělými lidmi. Po zmírnění trestů volají už delší dobu adiktologové s argumentem, že lidé za pěstování konopí často končí ve vězení s těžšími tresty než násilníci a vrahové.
U konopí česká justice zdivočela. Pěstitele trestá často přísněji než vrahy, stěžují si experti
V současné době se za množství větší než malé, které spadá pod trestný čin, považuje pět rostlin konopí nebo deset gramů sušiny. Nakládání s menším množstvím je přestupkem. Nově chce ministerstvo hranici mezi přestupkem a trestným činem stanovit na pět rostlin konopí, 100 gramů sušiny, když ji má člověk u sebe doma, nebo 50 gramů, když ji má mimo své obydlí.
Za trestný čin neoprávněného pěstování, sklízení či zpracovávání konopí, tedy více než pěti rostlin, nebo za přechovávání vyššího než zmíněného množství sušiny pro vlastní potřebu, bude v základní sazbě hrozit maximálně půlroční vězení. U přechovávání jiných omamných nebo psychotropních látek pro vlastní potřebu v množství větším než malém bude základní sazba až dvouletá.
Menší přísnost u konopí
„Tomu, že pěstování a následné zpracování rostliny konopí pro vlastní potřebu může být postihováno méně přísně, než je tomu u výroby jiných omamných a psychotropních látek, nasvědčují i mezinárodní smlouvy a předpisy Evropské unie,“ konstatovalo ministerstvo.
Návrh zároveň navyšuje možné pokuty za drogové přestupky, a to z 15 na 50 tisíc korun.
Změny přináší novela trestního zákoníku i u trestného činu nedovolené výroby drog, kde u závažnějších případů snižuje spodní hranice sazby z osmi let na pět, respektive z deseti let na osm.
U trestného činu šíření toxikomanie – tedy svádění jiného ke zneužití návykové látky – předkládá návrh dvě varianty. První počítá se zachováním současného stavu, kdy je toto jednání trestné vůči komukoliv. Podle druhé budou trestné jen skutky namířené proti dětem.
Vláda by měla v nejbližší době rozhodovat o změně zákona o nakládání s konopím, který připravil tým bývalého vládního koordinátora Jindřicha Vobořila. Ten počítá s třemi variantami – nejširší verze chce zavést regulovaný trh, samopěstování a konopné kluby. Druhá možnost počítá s pěstováním pro vlastní potřebu a sdílením výpěstků v klubech. Poslední možností, která má šanci projít parlamentem, je samopěstování až tří kytek.