Článek
Žactvo a zaměstnanci první soukromé základky v krajském městě, založené v roce 1992, museli vzít zavděk párky s hořčicí nebo s kečupem. „Pořád lepší než mít prázdný žaludek,“ okomentovaly mimořádný gastronomický počin děti. „Pro jednou to kvůli stávkujícím přežijeme,“ podotkla dívka z deváté třídy.
„Ještě v neděli v noci jsem vyjela nakupovat nezbytné ingredience do Makra a během pondělního dopoledne dokoupila zbytek v Lidlu. Děcka, která, až na pár jedinců, co využili situace a zastávkovali si doma, přišla všechna, jsme o hladu nechat nemohli, “ popsala ředitelka hradecké základky Svatava Černá.
Učitelé soukromé základky s požadavky kolegů ze státních škol vesměs souhlasí. „Dotýká se nás hlavně hrozba sníženého množství peněz na pedagogické asistenty, což by mohlo ohrozit výuku také v naší škole,“ říkají.
Oběd z polotovarů. I taková může být ve školách budoucnost stravování, zní z kuchyně v Olomouci
Žáci soukromé základky o požadavcích kantorů a nepedagogických pracovníků vesměs věděli ze sociálních sítí, hlavně z Tik-Toku. Jenom jednomu, soudě podle toho, co říkal, to bylo takzvaně šumafuk. „Netuším, co se dnes ve školství děje. Moje učitelky mám ale rád,“ prohlásil deváťák Patrik.
„Probíhá stávka učitelů a nějakých nepedagogických pracovníků kvůli nějakým škrtům v rozpočtu a snižování platů školních kuchařů a uklízeček. Vím to z Tik-Toku. Souhlasím s tím, samotnou mne to zajímalo,“ poučila spolužáka Karolína. „Souhlasíme se stávkujícími, i když bychom byli rádi, kdyby se stávkovalo také na naší škole. Aspoň bychom se ulili,“ pronesli unisono deváťáci.
Soukromá základka s takřka rodinnou atmosférou a individuálním přístupem učitelů ve třídách po zhruba šestnácti žácích poskytuje azyl dětem, jimž nevyhovuje prostředí a způsob výuky státních škol.