Hlavní obsah

Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

3:39
3:39

Poslechněte si tento článek

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) v úterý oznámilo, že začalo zaměstnance své pražské centrály posílat na vynucenou neplacenou dovolenou. Důvodem je fakt, že rádio nedostalo od amerického Kongresu vyčleněné peníze na duben.

Foto: Petr Horník, Novinky

Budova Rádia Svobodná Evropa

Článek

Americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa se rozhodla ukončit financování rádia, které se proti tomu brání soudně. Finanční prostředky na duben však nedorazily, oznámila Svobodná Evropa agentuře ČTK.

Není tak jasné, kdy a zda vůbec bude financování případně obnoveno. Agentura Spojených států pro globální média (USAGM) přitom minulý týden oznámila, že poté, co americký soud vydal předběžné opatření zakazující pozastavit financování, začne peníze rádiu opět vyplácet.

„Naši zaměstnanci a jejich rodiny nyní nesou následky, zatímco RFE/RL nadále čeká, až USAGM poskytne Kongresem schválené finanční prostředky,“ uvedl v prohlášení šéf RFE/RL Stephen Capus, který tak narážel na Agenturu Spojených států pro globální média (USAGM), přes níž peníze rozhlasové stanici za běžných okolností proudí.

Už dříve se hovořilo o tom, že by financování rádia mohla převzít Evropská unie. Pro zachování existence Svobodné Evropy se vyslovil i český premiér Petr Fiala (ODS).

„Uděláme vše, co bude v našich silách, abychom jim dali šanci pokračovat v této veledůležité roli,“ řekl pro The Financial Times Fiala s tím, že v mládí toto rádio sám poslouchal. „Vím, co to pro mě znamenalo v dobách komunismu,“ dodal.

Trhlinu v plánech však znamenalo již úterní jednání europoslanců, kteří se na tom, zda vysílání zachránit, neshodli.

Někteří, včetně českých europoslanců, připomněli důležitou roli této stanice za komunismu a zdůraznili, že i v této době by měla RFE/RL pokračovat v šíření nezávislých zpráv v zemích, kde je zakázáno říkat pravdu.

Proti podpoře RFE/RL se vyslovil například europoslanec Hermann Tertsch ze španělské krajně pravicové strany Vox, podle něhož EU „nemá financovat média, která jsou pouze aparátem pro šíření ideologické propagandy“.

Kritický byl i slovenský europoslanec Erik Kaliňák z vládní strany Směr-SD. „Místo toho, abychom se soustředili na ochranu našeho průmyslu před protekcionistickou politikou Donalda Trumpa, tak se tu bavíme o tom, jak dále financovat americké vlivové operace,“ prohlásil Kaliňák.

Rádio Svobodná Evropa vzniklo v roce 1949 v USA a v roce 1953 bylo založeno Rádio Svoboda (Radio Liberty, RL), zaměřené na tehdejší Sovětský svaz. Obě stanice se sloučily v roce 1976. Jejich cílem bylo a je poskytovat informace v zemích, kde vlády potlačují hlas svobodných médií. Dříve stanice vysílila z Mnichova, od roku 1995 sídlí v Praze. Nyní šíří zpravodajství do 23 zemí v téměř třech desítkách jazyků.

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám