Článek
Stavebníci budou platit poplatek určený jen podle bonity půdy a nebude se už zohledňovat ekologická váha prostředí, ve kterém se má stavět.
Podle dřívějších informací z ministerstva životního prostředí by lidé na poplatku měli zaplatit za dům o ploše 200 metrů čtverečných maximálně 36 000 korun. Maximální odvod za metr čtvereční by měl být 180 korun.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
„Chtěli jsme, aby lidé, kteří stavějí rodinný dům, neplatili za vynětí půdy vůbec. S tím ale koaliční většina poslanců ve sněmovně nesouhlasila. Ve výsledku se nyní rodinám sice finančně uleví, ale méně, než jsme si představovali. V každém případě je to ale krok vstřícný k rodinám,“ okomentovala přijatou podobu za předkladatele poslankyně Věra Kovářová (TOP 09 a Starostové).
Podle ní může novela lidem ušetřit až 200 000 korun, neboť poplatek za vynětí pozemku nyní v některých případech může převýšit i jeho cenu.
Stavba silnic bude pro obce levnější
Sněmovna naopak nesouhlasila s návrhem, aby se změnil poměr rozdělení výnosů z poplatků mezi obce, stát a Státní fond životního prostředí.
„Úspěchem na druhé straně je, že obce a také kraje nově už nebudou nuceny platit státu za vynětí půdy pro výstavbu pozemních komunikací. Jejich diskriminace je minulostí,“ konstatoval Herbert Pavera (TOP 09), neboť výjimka z této povinnosti se dosud vztahovala pouze na silnice, které stavěl sám stát.