Článek
„Mláďata máme umístěna v odchovné nádrži v zázemí. Od začátku přijímají potravu bez problémů. Nejradši si dají květy pampelišek, které jim každý den trháme čerstvé,“ upřesnila chovatelka Lucie Horáková.
Tento druh se podle mluvčího a pedagoga zooparku Daniela Koleškye podařilo rozmnožit po několikaletém úsilí. „Čtyři želvičky teď nabírají na síle a daří se jim skvěle,“ dodal Koleška.
Želva barmská podle jeho informací byla od 80. let považována za vyhynulou v přírodě. Stalo se tak především kvůli extrémní poptávce po mase a částech těla dospělých želv pro tradiční čínskou medicínu. Díky reprodukci v chovatelských zařízeních se daří tento druh do přírody vracet. „Každé úspěšně odchované mládě v zoologických zahradách nebo soukromých chovech je tedy pro posílení záložní populace v chovu nesmírně důležité,“ upozornil kurátor Jiří Marek ml.
Podmínky rozmnožování v přírodě jsou podle chovatelů poměrně specifické. Želvy kladou vajíčka v přírodě na konci teplého a vlhkého období, po němž následuje chladnější a sušší zima. „Musíme se jim během inkubace vajec přizpůsobit. K líhnutí mláďat dochází pravděpodobně počátkem tamního léta. Zkoušíme dvě inkubační varianty, které tyto přírodní podmínky napodobují,“ přibližoval chov Marek. Na vylíhnutí další části snůšky vajec se zatím čeká.