Článek
Orlice se našla v létě před čtyřmi lety u obce Dvory nad Lužnicí na Třeboňsku. Byla ve velmi zbídačeném stavu. Zvířecí záchranáři ji převezli do záchranné stanice, kde podstoupila veterinární vyšetření. To ale žádné vážné zraněné neprokázalo. „Tehdy asi pětiletá orlice byla hodně vysílená, vyšetření naštěstí nepotvrdilo žádná zranění. Ve stanici jsme si ji ale nechali. Po pár dnech začala nabírat sílu a po více než týdnu jsme ji mohli vypustit do volné přírody. Ještě než se tak stalo, označili jsme ji odečítacími ornitologickými kroužky,“ řekla Martina Němcová, vedoucí stanice pro handicapované živočichy v Třeboni.
Kdyby se orlice včas nedostala do péče zvířecích záchranářů, zřejmě by uhynula. Letos pak v lesích na Třeboňsku úspěšně vyhnízdila. Hnízdo i se dvěma mláďaty objevil ornitolog Matyáš Gráf. „Je pro nás ohromným překvapením, že má naše dřívější pacientka mláďata. Máme obrovskou radost, že se stala matkou,“ dodala Němcová.
Otravy i lesní těžba
Orli mořští se znovu vrací do jihočeské krajiny a hnízdících párů podle ochránců zvířat přibývá. Jenže ani těmto majestátním a přísně chráněným dravcům se nevyhýbají zranění způsobená lidmi. „Případy nelegálního pronásledování, jako jsou nechvalně proslulé otravy karbofuranem, bohužel končívají zpravidla smrtí zvířete. V krajině ale číhají i další nástrahy, například srážky s auty, lesní těžba v okolí hnízd nebo nebezpečné pasti, jako jsou odkryté meliorační šachty. V důsledku toho dochází k závažným poraněním orlů i dalších zvířat,“ uvedla Němcová.
Pečovali o čtyři orly
Jen v letošním roce se v třeboňské záchranné stanici starali o čtyři poraněné orly, do přírody se ale vrátili jen dva z nich. Ve stanici musela zůstat například orlice jménem Gaia. Tu našli turisté v žalostném stavu u obce Mláka na Třeboňsku. „Vyšetření ukázalo, že má delší dobu vykloubený loket na pravém křídle. Bohužel ani specialisté z veterinární kliniky v Kralupech nad Vltavou již nedokázali křídlo zachránit. Orlice nakonec podstoupila operaci, díky níž je křídlo alespoň částečně funkční, do přírody se ale vrátit nemůže, protože nedokáže normálně létat,“ řekl po jejím nálezu ředitel třeboňské záchranné stanice Jan Nový.
Pro královnu nebes ale neměli v Třeboni dost velkou voliéru. Proto stanice vyhlásila veřejnou sbírku. A osud majestátního dravce nebyl veřejnosti lhostejný. Na dostatečně velké zázemí se podařilo vybrat přes dvě stě tisíc korun. „Orli mořští se mohou v lidské péči dožít i více než třiceti let, proto trvalý domov pro Gaiu musí být dostatečně prostorný a kvalitně vybavený. Nová voliéra stojí přímo v zahradě záchranné stanice, je zastřešená a nechybí speciální sítě ani bazének s vodou,“ dodal Nový.