Článek
Vrchní soud totiž bude o případu rozhodovat v neveřejném zasedání, což podle Právem oslovených právníků znamená jediné – zrušení původního verdiktu. Otázkou zůstává, jaké další rozhodnutí odvolací senát soudců Evy Brázdilové, Stanislava Králíka a Denisy Durdíkové vydá.
Nejpravděpodobnější je podle dosavadní rozhodovací justiční praxe varianta, že vrchní soud vyhoví odvolání státního zástupce Jaroslava Šarocha proti osvobozujícímu rozsudku nad Babišem s Nagyovou.
Vrátí tak kauzu zpět na stůl soudu prvoinstančnímu, tedy pražskému městskému a tamnímu senátu vedenému soudcem Janem Šottem. Zároveň s tím dá městskému soudu pokyny, jak předchozí dokazování doplnit, aby mohl ve věci znovu rozhodnout.
O Čapím hnízdě jsem lhal, omluvil se Babiš. „Jsem především táta, chránil jsem děti“
V úvahu podle právníků připadají ještě další, i když výrazně méně pravděpodobné možnosti – soud vrátí případ přímo státnímu zástupci, tedy do přípravného řízení ještě před podáním obžaloby, nebo trestní stíhání Babiše s Nagyovou zastaví, či se rozhodne, že jejich žalované jednání není trestným činem, ale pouze přestupkem, a případ postoupí správnímu úřadu.
„S ohledem na nařízení neveřejného zasedání lze předpokládat zrušení původního rozsudku a na to další navazující rozhodnutí vrchního soudu,“ řekl v úterý Právu advokát Josef Bartončík, který v kauze zastupuje obžalovanou bývalou místopředsedkyni představenstva společnosti Farma Čapí hnízdo Janu Nagyovou.
Také on ze své dosavadní praxe redakci potvrdil, že u kauz rozhodovaných odvolacím senátem v neveřejném jednání přes devadesát procent z nich zamířilo zpět do hlavního líčení u prvoinstančního soudu. „Může to znamenat další protahování tohoto případu,“ dodal Josef Bartončík.
Nagyová: Ze života mi nezůstal kámen na kameni
Nagyovou to netěší
Ani Nagyová nebyla z nynějšího postupu vrchního soudu nadšená. „Vypadá to tak, že mě čeká hlavní líčení znovu. Rozhodně mě to netěší, protože tato situace dost komplikuje moje plnohodnotné profesní začlenění a oddaluje společenskou rehabilitaci,“ uvedla na dotaz Práva Nagyová.
Ta sice byla v loňských obecních volbách zvolena do zastupitelstva města Jihlava, ale doteď v něm nepůsobí, protože se s vedením radnice domluvila, že dokud nebude pravomocně zproštěna v kauze Čapí hnízdo obžaloby, nebude v zastupitelstvu aktivně pracovat. Nyní se tedy živí jako ekonomická poradkyně.
Sám Babiš v úterý nové informace v případu nekomentoval a neodpovídal ani na SMS zprávy. Jeho obhájce Michael Bartončík konstatoval, že v neveřejném zasedání má odvolací soud paletu možností postupu vyplývajících z trestního řádu.
Bylo to obrovské trauma pro mě a celou rodinu, řekl Babiš
„Je těžké nyní předjímat, kterou cestu soud zvolí. Nicméně zrušení prvoinstančního rozhodnutí se jeví jako pravděpodobnější možnost,“ uvedl Bartončík. „Nelze však ani vyloučit, že v neveřejném zasedání rozhodnutí nepadne a soud nařídí veřejné zasedání, aby odvolání projednal,“ dodal Babišův advokát.
Pražský městský soud v lednu konstatoval, že se Babiš s Nagyovou nedopustili poškození finančních zájmů EU a dotačního podvodu, za což jim původně hrozily až desetileté tresty.
Žalobce Šaroch pak ve svém devítistránkovém odvolání napadl tento verdikt. Navrhl nadřízenému vrchnímu soudu, aby rozsudek zrušil a vrátil kauzu zpět Šottovu senátu s tím, že ten by se měl „shromážděnými důkazy a jejich hodnocením opětovně zabývat a zohlednit důkazy, které pominul a které mají na rozhodnutí soudu vliv“, a poté rozhodnout o vině obžalovaných.
Naproti tomu obžalovaní ve svých písemných stanoviscích navrhovali zamítnout jeho odvolání a konstatovali, že rozsudek městského soudu z 9. ledna považují za „věcně i procesně správný“.